Ajokoiralle sopimattomat olot???

koiralle kunnon koti....

Haluaisin kysyä mielipidettänne, pitäisikö minun tehdä eläinsuojeluviranomaiselle ilmoitus seuraavanlaisesta tapauksesta.

Söpö ajokoiran pentu asuu "elättäjänsä" kanssa kerrostaloyksiössä ja syö ruuakseen suurimmaksi osaksi sitä mitä kaapista löytyy (ei siis koiranruokaa). Usein tämä pikku pentu joutuu myös olemaan yksin kotona odottaen, että varaelättäjä tulisi käyttämään pissillä ja antamaan ruokaa.

Kuulostaa järkyttävältä!! Vai oletteko samaa mieltä??

4

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piipis

      Jos olet sitä mieltä, että koiraa ei hoideta/ruokita/ulkoiluteta asianmukaisesti ilmoita eläinsuojeluviranomaisille! He tarkastavat koiran oltavat ja jos kaikki ei ole kunnossa ryhtyvät toimenpiteisiin. Olit hieman epäselvästi viestisi laatinut, ainakaan minä en siitä saanut varsinaista käsitystä millaisissa oloissa koira asuu, mutta täällä palstalla asian puiminen ei auta pientä koiraa millään tavalla jos sitä laiminlyödään. Sanoista tekoihin!

    • trapper

      Kyllähän koirille voi syöttää hyvää kotiruokaakin, kunhan se on vain niille sopivaa. Tietenkin pennulle olisi hyväksi, jos se voisi elää ns. laumaelämää ja saisi sopivasti leikkiä ja liikkua.

      Aina kannattaa harkita, pystyykö tarjoamaan koiralleen riittävän hyvät, kullekin rodulle sopivat olot. Ajokoirat tarvitsevat hyvän perushoidon lisäksi paljon liikuntaa ja ulkoilua sekä metsästysaikana sen riistan ajamista, johon ne ovat jalostettu.

    • selkeesti kun se haluaa

      vaikkapa ulos. Tai se haluaa ruokaa tai sillä on tylsää. Kerrostalossa sitä ei voi välttyä kuulemasta jos asiat eivät ole kunnossa, varsinkin ko. rodusta puhuttaessa.
      Meillä oli muinoin uros Suomenajokoira ja asuttiin kerrostalossa. Se oli yksi typerimmistä virheistä, mitä meillä on tehty.
      Koira pidettiin, kuten muitakin koiria, mutta sen kaipuu metsään oli aivan suunnaton. Tällä meidän yksilöllä oli niin älytön riistavietti, ettei sitä voi selittää edes. Se oli maalle tarkoitettu metsästyskoira. Tosin meidän koira kävi metsällä viikonloppuisin, mutta ne arkipäivät kaupungissa eivät olleet mukavia koiralle eikä muulle väelle. Viikonloppureissut maalle ei ollut oikein riittävästi meidän koiralle.

    • hah

      EI MITÄÄN ONGELMAA. Meidän koira sai syövän niistä koiran ruuista ja kaikille muillekki meijän koirille on sen jälkeen syötetty ihan normaalia ruokaa (ruuan tähteitä) ja ei mitään ongelmaa...
      parempi vaan, et saa kunnon ruokaa eikä niit säilöntä-aineita sisältäviä ruokia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1391
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1345
    4. 168
      1265
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1051
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      919
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe