mä oon ihan outo, aamulla syön vähän sit alan heti tekeen jotain ja kestän nälän, mutta ku tuun kotiin ja syön 'jotainpientävälipalaa' ensin teen itselleni leivän, sitten avaan kaapit, haalin itselleni kaikkea, leipää jogurttia muroja ehkä karkkia, menen sohvalle istumaan, marssin takaisin keittiöön ja palautan eväät takaisin paikoilleen, tätä on jatkunut jo pitkään, en vain voi syödä sitä kaikkea, no parempi näin kun että söisin kaiken :p
outo heppu
miiinäää...
4568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hyvä, älä anna homman riistäytyä käsistä...
joo-o, tolla tavalla se keho reagoi kun ei saa tarpeeksi ravintoa...
Ei tuossa nyt mielestäni ole niinkään mitään outoa.
Kroppa nimittäin toimii nimenomaan noin, että jos ei syö säännöllisesti ja vieläpä jättää aterioita väliin, niin seuraavalla aterialla se yrittää korvata (vähintään) tuplasti saamatta jääneen energiansa. Ja sehän nyt on aivan ymmärrettävää.
Vinkki: Syö säännöllisesti, ja joka aterialla JOTAKIN. Silloin ei seuraavalla aterialla ole niin kiljuva nälkä. On parempi syödä pitkin päivää säännöllisesti jotakin, vaikka edes vähän, kuin syödä vain pari "isompaa ateriaa". Kokeile säännöllistä syömistä -ja kroppasi kiittää.
Jos olen koko päivän syömättä, en halua/uskalla syödä... Urheilen paljon ja tulen kotiin otan jotain vähäkalorista ruokaa, ja on kauhea nälkä pitäisi syödä enemmän niinkuin "pakosti". Siitä kai se johtuu eli mulla ei olekaan mitään bulimista käytöstä ihan pelästyin.