Kihlauksen kriteerit

--ilman sormusta--

Kun mieheni kanssa ollaan puhuttu monesti, että aikanaan menemme naimisiin ja hankimme lapsia, niin olemmeko kihloissa?

Sormuksia meillä ei ole, mutta niitä on katseltu ja semmoiset on aikomus hankkia lähiaikoina.

Mutta siis, alkaako se kihlaus sormuksista vai siitä kun on alettu pitää tulevaa naimisiin menoa itsestään selvänä asiana?

7

1889

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiribati

      eli periaatteessa olette jo kihloissa. Mikään ei silti estä sitä, että laitatte kihlapäiväksi jonkun tietyn päivän vasta tulevaisuudessa; päivän jolloin mies kosii sinua (tai päinvastoin) ja vastaat (hän vastaa) myöntävästi. Monelle se kihlapäivä on kuitenkin tärkeä merkkipäivä, joten onhan se kiva mennä perinteen mukaan.

      Mutta ainakin teillä on tärkein asia kunnossa, eli olette sopineet naimisiin menosta. Aivan liian monet "menevät kihloihin" vaikka todellisuudessa vain merkkaavat toisensa sormuksella ilman aikomustakaan mennä naimisiin.

    • pikkum

      Meilläkin hieman sama tilanne. Ollaan kyllä todennäköisesti joskus menossa naimisiin, joten sinänsä voisimmekin olla kihloissa. Itse kuitenkin pitäisin kihlausta ihan selkeänä sopimuksena avioliitosta. Meillä kuitenkin ollaan vielä "sitten ehkä joskus viiden vuoden päästä"-linjalla, eikä "vaikka heti". Eli ajattelisin, ettei kihloissa voi olla "vahingossa", vaan vasta sitten kun asia on SELKEÄSTI yhdessä päätetty.

      • meinata

        Päivämäärää ei tarvitse heti sopia, mutta kuitenkin pitäisi olla päätetty, että mennään naimisiin. Eikä, että ehkä mennään. Tai todennäköisesti mennään. Koskaanhan ei sitä 100% varmaksi tiedä, ennen naimisiin menoa voi sattua jotain joka purkaa kihlauksen. Mutta selkeä päätös ja tarkoitus pitäisi olla.

        Eli harkitaan ennen kihlausta eikä sitten vasta kun on kihlauduttu.


      • ...
        meinata kirjoitti:

        Päivämäärää ei tarvitse heti sopia, mutta kuitenkin pitäisi olla päätetty, että mennään naimisiin. Eikä, että ehkä mennään. Tai todennäköisesti mennään. Koskaanhan ei sitä 100% varmaksi tiedä, ennen naimisiin menoa voi sattua jotain joka purkaa kihlauksen. Mutta selkeä päätös ja tarkoitus pitäisi olla.

        Eli harkitaan ennen kihlausta eikä sitten vasta kun on kihlauduttu.

        Meillä on yksi lapsi ja ollaan puhuttu että mennään naimisiin ennen seuraavan lapsen syntymää, eli siis molemmat ovat varmoja siitä että naimisiin mennään ja lapsia yritetään saada lisää. Toiset ilmeisesti katsoisivat jo tämän kihlautumiseksi. En kuitenkaan koe olevani kihloissa ennen kuin mieheni minua kosii (ja toivoisin saavani sormuksen myöskin) vaikka tiedänkin meneväni hänen kanssaan naimisiin jonakin kauniina päivänä :)olenhan sitoutunut hänen lapsensa äitinä häneen jo lopuksi elämääni.


    • ei vaadi sormusta

      Riippuu millä tasolla on puhuttu. Onko se sellaista haaveilua ja JOS joskus mennään naimisiin niin...? Jos olette jo siinä vaiheessa, että olette puhuneet sormusten hankkimisesta niin todennäköisesti olette sitten kihloissa. Mutta jos asiasta on epäselvyyttä, että oletteko lupautuneet menemään naimisiin vai ei niin ehkä asiasta kannattaa keskustella?

      Joskus jos ei varsinaista kosintaa ole ollut voi olla vaikea määrittää sitä tarkkaa hetkeä, koska ollaan päätetty mennä naimisiin. Sormuksiin voi laittaa minkä päivän vaan, ei kai sen niin väliä. Mutta kihlaus ei suinkaan ala sormuksista, paitsi jos samalla hetkellä sovitte naimisiin menosta.

      Kihlaukseen ei tarvita sormuksia. Pelkkä sopimus/lupaus on kihlaus ja sen merkkinä voidaan pitää sormuksia.

    • _*_

      Hääpäivä lyöty lukkoon niinkin pitkälle kuin, että kirkko ja muut tilpehöörit jo varattu, mutta ei olla varsinaisesti kihloihin menty eli ei ole sormuksia.

      Ajateltiinkin että jos sitten vaikka siinä kirkon portailla ennen kuin alttarille astellaan... :D Ehkä kuitenkin aikaisemmin varmaankin pari kk ennen päivää.

    • sormuksista se alkaa, jos n...

      Minusta kihlaus on sitten, kun sinua on kosiskeltu. Eli oikeestaan itse pidän, että ollaan kihloissa, kun on kosiskeltu ja on kihlasormukset sitten hankittu. En kuvittele olevani naimisissakaan, jos siihen ei ole häitä pidetty ym=)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe