Minulle määrättiin Metotrexaattia ihosairauteen, joka muistuttaa psoria. te jotka popsitte sitä, millaisia määriä ja kuinka pitkään ennen kuin toimii? ja toimiiko jos jättää lääkkeen?
Trexanin vaikutus
11
2034
Vastaukset
- huhhej
alkoholia ei suositella, mutta jos maksa-arvot kohdallaan, käsittääkseni voi nauttia kohtuudella - mutta: vaikuttaako lääke alkoholin postumiseen elämistöstä eli jos lipsahtaa humalan puolelle, niin onko jälkiolotilat kamalampia? tätähän ei tietenkään toivota eikä suositella kenellekään..
- mepar
kokemus trexanista jäi lyhytaikaiseksi.
Maksa-arvot muutaman kuukauden jälkeen sen verran korkeita, että määräys lopettaa pillerien popsiminen tuli välittömästi.
Lievää huonovointisuutta lääke myös aiheutti ja se kesti pari päivää. Ei kuitenkaan mitään ylenannattavaa olotilaa. - huhhej
mepar kirjoitti:
kokemus trexanista jäi lyhytaikaiseksi.
Maksa-arvot muutaman kuukauden jälkeen sen verran korkeita, että määräys lopettaa pillerien popsiminen tuli välittömästi.
Lievää huonovointisuutta lääke myös aiheutti ja se kesti pari päivää. Ei kuitenkaan mitään ylenannattavaa olotilaa.suuria/pieniä annoksia sait sitä?
- mepar
huhhej kirjoitti:
suuria/pieniä annoksia sait sitä?
otin kerran viikossa 6kpl kerrallaan.
- mepar
ja yleensä näiden lääkkeiden, kuten Trexan, vaikutus alkaa vasta noin kk tai parin päästä..jos ylipäätään alkaa.
Lopettamisesta ei ollut mitään ylimääräistä haittaa ainakaan itselleni. - pois
Olen ottanut Trexani 4/kpl/pvä/viikottain n 11 kk.
Ei haittavaikutuksia, hidasta apua olen saanut.
Kaikki labra-arvot pysyneet normaaleina.
Ei myöskään pahoinvointia tai mitään muutakaan.
Kanttaa kokeilla, ei niitä lääkkeitä niin monia
ole kokeiltavaksi.- huhhej
2,5 g tabletteja?
- kyllä
huhhej kirjoitti:
2,5 g tabletteja?
Juuri niitä tabletteja.
oon syöny Trexania 12/05 aina kesäkuu 08 saakka. Välillä oli parempi ja välillä pahempi.. Ei saisi ressata, EIKÄ MISSÄÄN NIMESSÄ TUPAKOIDA!!! Ite polttelin lääkityksen aikana ja poltan edelleen, en tiä olisko vaikutus ollu parempi, jos ei olisi käryytelly. Alkoholilla en oo huomannu vaikutusta asiaan..
Mutta itellä vaikutus oli välitön, ku alotin lääkityksen. Koitin lopettaa jossain vaihees ja heti paheni toooosi paljo. Mulla pustula psori ja lopetettua lääkitys nyt kesäkuus, pustuloita tuli kämmenet täyteen (mulla pelkästään kämmenis). Meni pari viikkoa ja säännöllinen käsihuuhteen käyttö (LV), ja pustulat oli oikeestaan kokonaan pois. Välillä on kyllä tullu aikoja, ku on ressannu, että mitä v**tua mäki lopetin lääkityksen. Lääkäri kerto, että tämä ei oo elinikänen lääkitys ja olis hyvä pitää vähä preikkiä lääkkeistä ja sillon ei lapsia saa harkitakkaa, ku on lääkitys päällä :(
Mutta malttia niille jotka on vasta alottanu lääkityksen, kyllä se vaikutus alkaa, TOIVOTTAVSTI!!!- huhej
tupakoimattomuutta kovasti. Miksi? siis toki tiedän ettei se ole kenellekään hyväksi, mutta miten vaikuttanut sinuun ja yhdistettynä lääkkeisiin?!
- Vieras ZZZ
Hei,
Olen itse syönyt kohta vuoden trexania.
6X2,5 mg ei pelittänyt, olen nyt syönyt 8X2,5 mg.
Kun aloin syömään trexania, söin myös alkuun kortisonia, oli paikat päässyt hiukan huonoon kuntoon.. Myös piikeillä joudun alkuun käymään. Nyt on ollut nivelissä suht rauhallista puoli vuotta.
Iho on ollut hävyttömän hyvässä kunnossa koko trexanin syönnin ajan. :). Ei ole juuri tarvinnut muuta kuin perusvoidetta käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001314- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777