Trexanin vaikutus

huhhej

Minulle määrättiin Metotrexaattia ihosairauteen, joka muistuttaa psoria. te jotka popsitte sitä, millaisia määriä ja kuinka pitkään ennen kuin toimii? ja toimiiko jos jättää lääkkeen?

11

2057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhej

      alkoholia ei suositella, mutta jos maksa-arvot kohdallaan, käsittääkseni voi nauttia kohtuudella - mutta: vaikuttaako lääke alkoholin postumiseen elämistöstä eli jos lipsahtaa humalan puolelle, niin onko jälkiolotilat kamalampia? tätähän ei tietenkään toivota eikä suositella kenellekään..

      • mepar

        kokemus trexanista jäi lyhytaikaiseksi.

        Maksa-arvot muutaman kuukauden jälkeen sen verran korkeita, että määräys lopettaa pillerien popsiminen tuli välittömästi.

        Lievää huonovointisuutta lääke myös aiheutti ja se kesti pari päivää. Ei kuitenkaan mitään ylenannattavaa olotilaa.


      • huhhej
        mepar kirjoitti:

        kokemus trexanista jäi lyhytaikaiseksi.

        Maksa-arvot muutaman kuukauden jälkeen sen verran korkeita, että määräys lopettaa pillerien popsiminen tuli välittömästi.

        Lievää huonovointisuutta lääke myös aiheutti ja se kesti pari päivää. Ei kuitenkaan mitään ylenannattavaa olotilaa.

        suuria/pieniä annoksia sait sitä?


      • mepar
        huhhej kirjoitti:

        suuria/pieniä annoksia sait sitä?

        otin kerran viikossa 6kpl kerrallaan.


    • mepar

      ja yleensä näiden lääkkeiden, kuten Trexan, vaikutus alkaa vasta noin kk tai parin päästä..jos ylipäätään alkaa.

      Lopettamisesta ei ollut mitään ylimääräistä haittaa ainakaan itselleni.

    • pois

      Olen ottanut Trexani 4/kpl/pvä/viikottain n 11 kk.
      Ei haittavaikutuksia, hidasta apua olen saanut.
      Kaikki labra-arvot pysyneet normaaleina.
      Ei myöskään pahoinvointia tai mitään muutakaan.
      Kanttaa kokeilla, ei niitä lääkkeitä niin monia
      ole kokeiltavaksi.

      • huhhej

        2,5 g tabletteja?


      • kyllä
        huhhej kirjoitti:

        2,5 g tabletteja?

        Juuri niitä tabletteja.


    • oon syöny Trexania 12/05 aina kesäkuu 08 saakka. Välillä oli parempi ja välillä pahempi.. Ei saisi ressata, EIKÄ MISSÄÄN NIMESSÄ TUPAKOIDA!!! Ite polttelin lääkityksen aikana ja poltan edelleen, en tiä olisko vaikutus ollu parempi, jos ei olisi käryytelly. Alkoholilla en oo huomannu vaikutusta asiaan..

      Mutta itellä vaikutus oli välitön, ku alotin lääkityksen. Koitin lopettaa jossain vaihees ja heti paheni toooosi paljo. Mulla pustula psori ja lopetettua lääkitys nyt kesäkuus, pustuloita tuli kämmenet täyteen (mulla pelkästään kämmenis). Meni pari viikkoa ja säännöllinen käsihuuhteen käyttö (LV), ja pustulat oli oikeestaan kokonaan pois. Välillä on kyllä tullu aikoja, ku on ressannu, että mitä v**tua mäki lopetin lääkityksen. Lääkäri kerto, että tämä ei oo elinikänen lääkitys ja olis hyvä pitää vähä preikkiä lääkkeistä ja sillon ei lapsia saa harkitakkaa, ku on lääkitys päällä :(

      Mutta malttia niille jotka on vasta alottanu lääkityksen, kyllä se vaikutus alkaa, TOIVOTTAVSTI!!!

      • huhej

        tupakoimattomuutta kovasti. Miksi? siis toki tiedän ettei se ole kenellekään hyväksi, mutta miten vaikuttanut sinuun ja yhdistettynä lääkkeisiin?!


    • Vieras ZZZ

      Hei,
      Olen itse syönyt kohta vuoden trexania.
      6X2,5 mg ei pelittänyt, olen nyt syönyt 8X2,5 mg.
      Kun aloin syömään trexania, söin myös alkuun kortisonia, oli paikat päässyt hiukan huonoon kuntoon.. Myös piikeillä joudun alkuun käymään. Nyt on ollut nivelissä suht rauhallista puoli vuotta.
      Iho on ollut hävyttömän hyvässä kunnossa koko trexanin syönnin ajan. :). Ei ole juuri tarvinnut muuta kuin perusvoidetta käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9542
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      33
      7534
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      82
      6355
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      185
      6024
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5031
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4666
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4416
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      91
      2122
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1399
    Aihe