Eli tähän on listattu vähän ohjelmia ei mitään aktiivilaitteiden tuntemusta yms.
-Office-ohjelmien virheetön osaaminen
-Laskutusohjelmien hallinta, esim. wintime
-Tietokantaohjelmien hallinta
-Ryhmätyöskentely-ympäristöjen hallinta (Notes)
Eihän me mitään osata.
Kertokaa toki muutkin mikrotuet mitä ohjelmia jouduttu työssänne hallitsemaan?
-Office-ohjelmien virheetön osaaminen
-Laskutusohjelmien hallinta, esim. wintime
-Tietokantaohjelmien hallinta
-Ryhmätyöskentely-ympäristöjen hallinta (Notes)
Eihän me mitään osata.
Kertokaa toki muutkin mikrotuet mitä ohjelmia jouduttu työssänne hallitsemaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei ihme, että mikrotuen palkat on mitä on. Mun mummokin osaa käyttää ko. ohjelmia. Nyt vessaan...
aika laaja käsite työ mikrotuki sana. Se joissakin yrityksissä tarkoittaa että osaa hallita niin Windows/ Active Directory, Novell NDS migraation. Hallita palvelimet, monet eri tehdasympäristösovellukset emulointiohjelmat.
Ihan viimeiseksi saattaa tulla juurikin tuo Windows -ohjelmistojen hallinta yms. hömppä pömppä. Nehän nyt ovat loppujen lopuksi hyvinkin käyttäjää opastavia ohjelmiakin, joten se nyt ei mitään kummempaa osaamista vaadi.
Verkkotekniikan tuntemus on tärkeää isossa yrityksessä. Mikortuki onkin lähellä järjestelmäasiantuntijaa. Kyllähän palkatkin sitten ovat ihan toista. Itse olen mikrotuki/järjestelmäasiantuntija isossa firmassa, noin 500 työntekijää. Päivääkään en ole työtä tehnyt alle 3000 euroa /kk. Koulutukselta ammattikorkeakoulupohja, tietojenkäsittely
Juu juu.
Jos tehtaalle ostetaan jotain järjestelmiä joihin jotenkin liittyy PC, niin koko roska kannattaa jättää järjestelmätoimittajan ylläpidettäväksi. Ihan jo siitäkin syystä että kun ongelmia tulee ja tuotanto seisoo niin tämä voidaan laittaa järjestelmätoimittajan piikkiin, ei paikallisen IT -tuen.
Yleensä kun tuotanto seisoo niin se maksaa firmalle (koosta riippuen) jopa kymmeniä tuhansia euroja per seisontapäivä. Jos vain mahdollista, IT -vastaavana en jonkun toisen tekemää viritystä ottaisi vastuulleni.
Tietysti jos tehdasviritelmät ovat talon omaa viritystä niin pakkohan siitä on vastuu ottaa ;-)
niin justiinsa ja rallanlei....
veikkaan 2000? ja tai satasen alle...
Ei teillä sattuis olemaan verkonpainolle tarvetta?
Mikrotuki osaa kaiken. Tärkeimpänä on mikrotuen tietää mistä kysytään kun homma klikkaa.
Microsoftin käyttöjärjestelmät taitavat olla eniten käytetty käyttis työkoneissa, joten niiden osaaminen on ihan perusasia. Jos ei kuitenkaan osaa "täydellisesti" niin tärkeintä on tietää mistä mistä sitä tietoa sitten hakee kun tarvitaan.
Mitä tulee erilaisten ohjelmien "osaamiseen" niin luen sen käyttäjien vastuulle. Varsinkin isommissa firmoissa ei yksinkertaisesti ole aikaa juosta erikseen jokaiselle opettamassa jotain Officen käyttöä. Nou nou nou. Jos erikseen sovitaan niin mikrotuki voi pitää jonkun tilaisuuden isommalle joukolle jossa tarvittavat asiat käydään läpi. Jos käyttäjä kaipaa lisää infoa niin sieltä ohjelman help -valikostahan sitä saa. Jos se ei kelpaa niin kirjojakin löytyy. Firman ulkopuolisia kouluttajiakin löytyy.
Jos joku ehdottaa mulle että "viittisiksä vääntää mulle tähän Exceliin tälläsen ja tälläsen kaavan...", niin no can do. Mä huolehdin vaan että se Exceli toimii ja käyttäjä saa jatkaa siitä eteenpäin. Ihan sama vaikka sorvin kanssa. En minä alkaisi sorvihuoltomiehenä sorvailemaan jollekkin jotain jota hänen pitäisi itse osata sorvata.
Pienimmissä firmoissa taas kun on vähemmän käyttäjiä niin niitä voi myös opastaa/kouluttaa ihan mielellään. Täytyy kuitenkin vetää raja siihen että ei alkaa tekemään toisen hommia.
Jokatapauksessa, kun sitten tulee se tilanne että käyttäjälle pitää kertoa että opastus alkaa jo mennä koulutuksen puolelle, mihin mikrotukea ei välttämättä ole tarkoitettu, niin tämä pitää kertoa käyttäjälle ystävällisesti, huomaavaisesti. Mikrotuenhan pitää olla firman bisnestä tukevaa toimintaa. Jos tiuskit käyttäjälle hänen pulmistaan että "ei kuulu mulle" niin siitä jää käyttäjälle hyvin äkkiä ikävä, vastenmielinen kuva mikrotuesta. On tärkeää kertoa käyttäjälle miksi mikrotuki ei jotain asiaa suostu tekemään, ja millä muulla tavalla käyttäjä voisi saada kuitenkin apua pulmaansa (kurssit, kirjat tms).
No tuolla osaamisella ei meidän talossa pärjäisi kukaan mikrotuessa - ei semmoista töihin otettaisikaan. Kyllä verkot ja aktiivilaitteet ja palvelimet pitää hallita. Millään Office-osaamisella ei nykyaikana töitä tehdä.
Muistelen, että joskus neljä-viisi vuotta sitten opiskellessani tietohallinnon yo-merkonomiksi kävin läpi mikrotuen perusteet kurssin. Sillä kurssilla opeteltiin kirjoista verkkotopografia ja jotain ihan perusjuttuja. Tietokoneenkin opettaja muistaakseni avasi ja kaukaa sai sitten katsella, kun se osoitteli, että tuossa on emolevy jne. Yhtään ohjelmaa ei asennettu sillä kurssilla eikä asennettu verkkokorttia eikä mitään eli kyllä se oli niin perusteet kurssi, että :)
Tuon tutkinnon jälkeen on tullut opiskeltua muita aloja ja tehtyä töitä, mutta ajattelinkin kysyä, että mikä koulutus teillä mikrotuilla on? Tuskinpa kukaan hirveästi tuollaisella kurssilla ainakaan mitään töitä oikeasti tekee :)
Amk-insinööri, ehkä tulevaisuudessa vähän enemmän...
Pyrin lähinnä kartoittamaan minkä ohjelmien parissa mikrotuki/atk-tuki on? Nyt moni oli tyytynyt vain mollaamaan mikrotuen osaamista, mikä tosin voi kovasti vaihdella eri yrityksissä. Niin työtehtävät kuin se palkkakin.
Pienenä tarkoituksena oli avartaa ihmisten näkemystä, että ohjelmistoa voi olla monenlaista. Ja näen, että ohjelmistojen osaaminen on vähän syvenpää kuin se että miten hakemistoon taas tallennettiinkin, vaikka niitä kysymyksiä voikin tulla.
Tarkoitukseni ei myöskään ollut vähätellä aktiivilaitteiden tuntemusta niin kuin jotkut olivat käsittäneet. Toki se on tärkeää, ehkä tärkeintä, verkon toiminnan kannalta, mutta pyrin nyt keskittymään tällä keskustelulla ohjelmiin en siihen osaatko konffia kytkimen toimimaan tietyssä vlanissa.
Itselleni on "mikrotuki"-nimikkeen alle mahtunut kaikki mahdollinen *NIX-palvelinten HW-huollosta webbisivujen teon kautta NT-verkkojen toteutukseen (rauta softa ylläpito) avaimet käteen -periaattella.
Softapuolelta on tullut vastaan Win&Novell, Office (MS, Lotus, Corel), erilaiset CAD/CAM-sovellukset, palomuurit yms turvallisuustsydeemit, tilaustyönä tehdyt tietokannat, kuvan- ja äänenkäsittely ja mitä kaikkea...
Taas tämä feikki-peelo-nelonen yrittää esiintyä täällä minun nickillä, täällä palstalla on vain yksi Bits© , yritä edes opetella kirjoittamaan se oikein peelo-seppo...
Mutta asiaan. Tämä feikki-nelonen on ollut siinä suhteessa oikeassa että olen ollut mukana monessa, mutta mihinkään mainittuihin vinkka pelleilyihin en ole eläessäni koskenut (linkku 4ever, linus t. 4ver!!). Laitan tähän pari linkkiä joista ensimmäinen eli tämä:
http://www.internetnz.net.nz/images/photos/pictures990726icop-launch/icop-pics1.html
on Internet Code Of Practice messuilta vuodelta 1999, siellä olin kutsuvieraana ystäväni andrew mason (nzcs) pyynnöstä. Voi veljet uskokaa, että oli uskomaton tulevaisuuden tunnelma ja odotukset katossa ko. kemuissa.
Toinen linkki tässä:
http://www.boulder.nist.gov/magtech/bits.gif
on vain yksi esimerkki tuottamastani grafiikasta, tämän olen koodannut linkulla The National Institute of Standards and Technology
Electronics and Electrical Engineering Laboratory:lle.
Eli siinä hieman meriittejä näin alkuun, taitaa mennä mikrotuelle jauhot suuhun...
T: Bits© (one & only)
En tiedä mitä yrität saavuttaa. Viesti otsikolla ROTFLOL ei ole minun näppiksestäni kotoisin, edellinen on.
Kuva on nätti, toivoisinpa itsekin osaavani...
Hanki elämä.
Itse pidän mikrotukea vanhaksi menneenä terminä.
IT-Ylläpito tekee paljon muutakin kuin "mikrotukea"
Järjestelmätuki olisi parempi sana kuvaamaan organisaation it-ylläpitoa.
Osaamisen vosi jakaa neljään alueeseen:
1.
Organisaation toimintatavat!
Työn dokumentointi, it-pelisääntöjen luominen työntekijöille.
2.
Lisäksi järjestelmätuen tulee hallita asiakaspalvelu, organisaation kaikki työntekijät ovat järjestelmätuen "asiakkaita", puhutaan organisaation sisäisestä asiakaspalvelusta.
Tiukkapipoinen, epäystävällinen ja huonoa asiakaspalvelua jakava järjestelmätuki takaa sen että käyttäjät eivät kohta enää vaivaa ylläpito osastoa ongelmillaan ja kohta ollaan siinä tilanteessa että ylläpito osasto pääsee tekemään turhaa ylityötä ja organisaatio saa ylimääräisiä turhia kustannuksia.
3.
Tekniikka.
Aika itsestään selvä asia! ;)
Yhtenä hyvänä asiana on hoitaa heti alkuun varmistusten automatisointi. Robotteina voi toimia kuka tahansa jolla on pääsy serverihuoneeseen. Varmistus kuuluu itseasiassa organisaation toimintatapoihin. (ne pelisäännöt. kuka hoitaa nauhan vaihdon jne.)
4.
Ohjelmisto.
Syvempi tietämys käyttöjärjestelmistä joita organisaatiossa käytetään. Voi olla Linux, Windows tai OS X tai joku muu MAC käyttis. Varmasti vaihtelee yrityksittäin.
Ylläpitohan kutsutaan apuun aina silloin kun on jokin vikatilanne järjestelmässä. Eli ei ole hyötyä täydellisestä office osaaamisesta jos ei osaa tulkita Win2K antamia virheilmoituksia ja nopeasti korjata tilannetta.
Käyttöjärjestelmien lisäksi pitää myös tietää kuinka organisaation hallinnoliset ohjelmat toimivat, kuinka niitä ylläpidetään. Niitä ei tarvitse osata käyttää. (Esim. kirjanpito, laskutus, palkanlaskenta jne.)
Ylläpito ja on tärkeintä. Jos tietää kuinka jokin ohjelma toimii, on sitä helpompi ylläpitää.
(server-client? mikä tietokanta vai onko sitä yms.)
Officesta riittää tietämys omaan käyttöön. Työntekijät jos eivät osaa officea käyttää, laitetaan heidät koulutukseen. Kansanopisto ja työväenopistot järjestävät hyviä ja edullisia kursseja ja toisen jopa räätälöivät kursseja tilauksesta. Jos järjestelmätuki hallitsee officen riittävän hyvin ja on myös pätevä opettajana voidaan koulutus hoitaa organisaation sisällä.
Ja tärkeimpänä ylläpidon tulee tietää mistä apua saa silloin mun ei enää omat rahkeet riitä!!!!
Siinä vuosisaarnani olkee hyve!
-C-