eli aloitin tänään citalopramin. pelkään kuollakseni mahdollisia sivuvaikutuksia ja etenkin jos tämä lääke lisää ruokahalua. olen jo masennuksen takia lihonut n.15kg, enkä todella haluaisi lihoa enää yhtään enempää. lihominen on myös osa syynä masennukseeni
joten pyydän kokemuksia kiitos :) vaikka lääkkeet vaikuttavat tietenkin erilailla eri ihmisiin, niin silti luottaisin enemmän kokemuksiin kuin pakkausselosteen pelotteluun ja lääkärin vähättelyyn riskeistä.
joten pyydän kokemuksia kiitos :) vaikka lääkkeet vaikuttavat tietenkin erilailla eri ihmisiin, niin silti luottaisin enemmän kokemuksiin kuin pakkausselosteen pelotteluun ja lääkärin vähättelyyn riskeistä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla ei ainakaan lisännyt, mut mahd. sivuvaikutukset ovat kovin yksilöllisiä. ei tietääkseni kuulu yleisimpiin sivareihin ko. pilleristä.
paremminkin kuin lihoaminen kyseisestä lääkkeestä tulee yleensä, vaikkakin on yksillöllistä. Ise söin 4 kk Mirtazapinia joka tunnetusti lihottaa.
Citalopram vie nälän tunteen, ja muutenkin laihduttaa.
Citalolla on vaan joskus pirullisia sivuvaikutuksia, jotka nekin ovat yksilöllisiä. Itselläni kyseinen lääke tuotti tuskaa aloitusvaiheesta ( sinnillä söin ) aina 2 kuukauteen asti. Sitten alkoi vasta parempi olotila.
jäi kertomatta, että Mirtazapin lihotti mua 4 kk aikana 7 kg. Vaito Citalopramiin pudotti painon ensin normaaliin ja sitten vielä lähti 5 kg painosta pois. Nyt paino alempi kuin ennen lääkitystä.