Trimmi mittari

Evinrude e-tec , trimmi toimii, mutta mittari ei näytä kuin "puoleenväliin" ja viisari pysähtyy siihen? onko tietoo miten korjataan , tai mikäs vika siinä on ?
41508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mittarivika. Toinen vaihtoehto voi olla trimmin anturissa, joka on epätoden näköinen paikka.

Ja tietenkin se on sähköinen juttu, joten katopa mittarilla, sen viisarin pysähtymnisen jälkeen, tuleeko mittarille asti virta.-Jos tulee, niin vika on mittarissa.-Jos ei tule, niin vika on anturissa, joka katkaisee sähköt.

Miten muuten on E-tec toiminut,-onko pitänyt sen, mitä lupaa ja mitä mieltä oot muutenkin siitä moottorista,-minkätehoinen sinulla on?

Nimim. vakavasti semmoisen ostoa harkinnut.

Äänestä

Ruiki CRC:tä siihen anturiin. Nosta kone ylös ja koita kädellä liikkuuko se koko liikeradan verran ja katso samalla trimmimittaria.

Äänestä
  • ennsin kun virrat on päällä niin liikuta anturia käsin ja katso mihin saakka mittari viisari liikkuu, jos oikein muistan niin anturin saa säädettyä mutta jos kone on aika uusi niin mittari menee takuuseen eiks takuu ollu 3v

    Äänestä

Kone 90 e-tec , 3 vuotta vanha,
ennen ollut samankokoinen Hondan 4-t .
Ei ole kuin posiitivista sanottavaa koneesta, tänä keväänä tehty ekahuolto.
Vääntö tuntuu olevan enemmän kuin Hondassa.
Kesän aikana ei tarvi kuin lisätä öljyä säiliöön.
Pitää kysyä tuota takuu hommaa, jos ne vaikka tekisi sen vielä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missäs vika kirjoitti:

Evinrude e-tec , trimmi toimii, mutta mittari ei näytä kuin "puoleenväliin" ja viisari pysähtyy siihen? onko tietoo miten korjataan , tai mikäs vika siinä on ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu