Ulkoverhouksen maalausta ennen tehtävä

käsittely... Maalitoimittajien ohjeissa suositellaan aina ennen maalia tehtäväksi pohjamaalaus paremman tartuntapinnan aikaansaamiseksi erityisellä käsittelyaineella, mutta mikäli maalaat pinnan normaalisti perusmaalilla, pysyykö pinta oikeasti hyvänä ilman erillistä pohjakäsittelyä (huoltopesu tarkoitus tehdä)? Kahdessa maalia myyvässä asiantuntijaliikkeessäkin käskivät vetää suoraan maalin pintaan ilman erillistä pohjakäsittelyä..
2456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos aiot maalata vesiohenteisella pinnan. Vesiohenteinen maali ei imeydy puuhun samalla lailla kuin öljymaali. Viimeksi tänään tuli hyvä esimerkki vastaan siitä,kun pohjamaalia ei ole käytetty. Seinään oli vedetty suoraan pintamaali ja näin ollen maali lähti seinästä isoina liuskoina pois. Näin ei olisi käynyt,jos pohjamaali olisi vedetty.
En tarkoita etteikö vesiohenteinen maali olisi hyvä,päinvastoin. Se vain vaatii pohjamaalin ja silloin on hiton hyvä maali ja kestää! Tietenkin puupuhtaille pinnoille ehdottomasti pohjustus esim Valtti pohjusteella. Mutta jos et käytä pohjamaalia ja parin vuoden päästä käy niin,ettei maali pysykään seinässä,et saa myöskään maaliyhtiöiltä hyvitystä,koska et ole tehnyt ohjeiden mukaan.
Jännä,että maalikaupassa sanoivat että suoraan seinään vain ilman pohjakäsittelyjä. Jos vieressä olisi ollut maalari,veikkaan että olisi tullut pientä palautetta..

Äänestä
  • Tietenkin näin,jos kyseessä uusi pinta. Jos huoltomaalaat vanhaa niin silloin pohjamaalia ei tarvita. Tajusin vasta uudelleen luettuani,että kyseessä taitaakin olla huoltomaalaus, Huoltopesun perusteella,ehheh hyvä minä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvän lopputuloksen haluava kirjoitti:

käsittely... Maalitoimittajien ohjeissa suositellaan aina ennen maalia tehtäväksi pohjamaalaus paremman tartuntapinnan aikaansaamiseksi erityisellä käsittelyaineella, mutta mikäli maalaat pinnan normaalisti perusmaalilla, pysyykö pinta oikeasti hyvänä ilman erillistä pohjakäsittelyä (huoltopesu tarkoitus tehdä)? Kahdessa maalia myyvässä asiantuntijaliikkeessäkin käskivät vetää suoraan maalin pintaan ilman erillistä pohjakäsittelyä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu