Tympäisee

Aluksi olin ihan innoissani uudesta Nightwishista, eli siis siitä uudesta laulajasta mikä Annette onkaan..en ole niin perehtynyt.
Mutta jotenkin hänen äänensä alkaa tympäistä pidemmän päälle..
En ole mikään Tarja-friikki, mutta hänen laulamiin biiseihin ei tympäänny ajankaan kanssa.
Huomaan vaan kuuntelevani useammin vanhoja biisejä kuin uusia, vaikka uudetkin ovat biiseinä aivan käsittämättömän hyviä, mutta niihin ei istu sellainen "poppilaulajan ääni".
En ole todellakaan mikään asiantuntija siis, enkä tunne bändin historiaa enkä edes nimiä kunnolla, mutta maksava asiakas kuitenkin olen=)
Toivoisin suuresti että Tarja palaisi bändiin takaisin, mutta niin tuskin tulee käymään kun käsittääkseni oli sen verran tulehtuneet välit heillä. Ihanaa kesää kuitenkin kaikille!
6421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

enemmän uusi kama eikä kyllästytä yhtään vaikka pian jo vuoden päivät kuunnellu. Autossa soi aina kun on liikenteessä. Lisää uutta musaa ja pian!

Äänestä

sama juttu. En jaksa oikeen kuunnella DPP:tä vaikka levy onkin perkeleen kova. Anetten ääni vaan on niin TYLSÄ ja useimmissa biiseissä karseeta naukumista. Anteeks vaan kaikki fanit, tää on MINUN mielipide. Olkaa rauhassa eri mieltä. En tosin ollu Anettesta innoissani ees aluksi. Tottakai yritin antaa mahdollisuuden, mutta mielipide ei oo muuttunu vaikka oon kuunnellu. Oikeestaan, mitä enempi kuuntelen Anetten ääntä, sitä vähemmän mie siitä pidän. Mutta en mie kyllä jaksa ees haikailla Tarjaa takasin, mutta useemmin ne hänen aikaiset levyt soittimessa pyörii, kuin tämä uusi. =) Vaikka se Tarjan laulanta sitten ulinaa olisikin, niin paremmalta sekin kuulostaa kuin Anetten laulaminen.

The Poet And The Pendulumin loppu on ainut missä Anetten ääni on nätti.

Ehkä odotan vielä seuraavaan levyyn ennen kuin tuomitsen lopullisesti.

Äänestä

mutta ehkä ne vanhat sillat vielä joskus rakennetaan uudelleen.

Äänestä

Mielipideasioitahan nuo on.

Joku tykkää Tarjan äänestä, toinen Anetten. Tarjan ääni onkin mielestäni "kylmän" hento, joka sopi useaan Nightwishin biisiin kuin nyrkki siihen kuuluisaan silmään. Anettella on enemmän rock-ääni, terävämpi ja voimakkaammin esilletuleva. Sopii moneen Nightwishin biisiin kuten Tarjankin ääni sopi.

Kummassakin on puolensa. Itse kuuntelen molempia ja tykkään.

Äänestä

Aika moni vaikuttaa kokeneen samalla lailla. Tietenkin uudella kokoonpanolla on silläkin vankka kannattajakuntansa. Ja täysin uusia, uuteen laulusoundiin, ihastuneita faneja.

Itse ole laittanut Nightwishin ainakin toistaiseksi Judas Priest/Iron Maiden laulajavaihdostensa aikaiseen moodiin. Vasta paluu jossain määrin siihen ainoaan oikeaan line-uppiin palautti mielenkiinnon. Korostan, että asiaan ei liity henkilökohtaisesti minkäänlaista pätemisen tarvetta tai "mitä minä sanoin" jälkiviisastelua. Judas Priest nyt vain on metallia Rob Halfordin laululla. Iron Maiden Brucella. Ja Nightwish...

Todellakin Lämmintä Kesää -kaikille- topicin lukijoille.

Äänestä

Ei välttämättä oopperalaulajaksi ollut täydellinen ääni, niin mielestäni hän toi NW:n biiseihin persoonallisen vivahteen. Joka jatkuu hänen omalla levyllä (tosin säv./sov. ei samaa tasoa, kun NW).
Rautaisia viisuja tuossa DPP on joka tapauksessa, mutta.. On se A.O. pop-laulaja, eikä heavy.
Mitään uutta äänellään Anette ei tuo biisiin, vaan sama jatkuu koko levyn.

Eli Marco puikkoihin tahi tämä Tuomas H.:n "ihastus" Jonsku :). Tosin Jonskunkaan ääni (ala) ei päihitä Marsoa. Mutta ei toista samanlaista levyä jaksa kyllä alkuajoista asti YöKalaa kuunnellut ostaa.

Ei se pukeutuminen vaan ne aatteet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi NW kirjoitti:

Aluksi olin ihan innoissani uudesta Nightwishista, eli siis siitä uudesta laulajasta mikä Annette onkaan..en ole niin perehtynyt.
Mutta jotenkin hänen äänensä alkaa tympäistä pidemmän päälle..
En ole mikään Tarja-friikki, mutta hänen laulamiin biiseihin ei tympäänny ajankaan kanssa.
Huomaan vaan kuuntelevani useammin vanhoja biisejä kuin uusia, vaikka uudetkin ovat biiseinä aivan käsittämättömän hyviä, mutta niihin ei istu sellainen "poppilaulajan ääni".
En ole todellakaan mikään asiantuntija siis, enkä tunne bändin historiaa enkä edes nimiä kunnolla, mutta maksava asiakas kuitenkin olen=)
Toivoisin suuresti että Tarja palaisi bändiin takaisin, mutta niin tuskin tulee käymään kun käsittääkseni oli sen verran tulehtuneet välit heillä. Ihanaa kesää kuitenkin kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu