miten

tutkimus tehdään? olenko ymmärtänyt oikein, että lapsivedestä otetaan näyte, mutta miten, mitä kautta ja onko kivulias toimenpide? kauanko kestää?
8973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

siinä mitataan vauvan niskapoimun paksuus,alateitse ultralla..sitten on myöhemmin se lapsivesinäytejuttu mis en oo viel ollukkaan..

Äänestä

Ihan normaali np-tutkimus tehhään ultraamalla vaan. En oo koskaan kuullu että lapsivedestä otettas näyte, onko joku uusi tutkimus tullu?

Äänestä

Niskapoimututkimus tehdään mahanpäältä ultraäänilaitteella, joillaki alakautta -riippuen vatsanpeitteistä. Siinä mitataan sikiön niskan turvotus. Jos on mitta liian paksu, se saattaa tarkoittaa kehitysvammaisuutta, downin syndroomaa tms, joten yleensä otetaan seulonta lapsivedestä, neulalla mahan päältä ja lapsivedestä näyte. Ultrassa toki katsotaan myös että sikiöllä kädet ja jalat ja aivot jnejne ja siinä näkee kuinka menijä on ;) Ja ultra kestää ehkä vartin/puol tuntia.

Äänestä
  • Niskapoimu otetaan alakautta n.rv12,koska näkyvyys alakautta paras mahd.&myös tulos!
    (Ainakin turussa),kestää joku 15min koko käynti :) Ite maanantaina menos np,sillo rv 12 3,jännittää ;) Esikoisen kohdal en osannu jännittää yhtään :)
    Toinen ultra on rv20 paikkeil&tehdään vatsapeitteiden päältä..

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Niskapoimu otetaan alakautta n.rv12,koska näkyvyys alakautta paras mahd.&myös tulos!
    (Ainakin turussa),kestää joku 15min koko käynti :) Ite maanantaina menos np,sillo rv 12 3,jännittää ;) Esikoisen kohdal en osannu jännittää yhtään :)
    Toinen ultra on rv20 paikkeil&tehdään vatsapeitteiden päältä..

    Ei normaalisti mitään lapsivesi näyte juttuja oteta missään raskauden vaiheessa!!! Toinen ultraääni on vatsan päältä rv20 tienoil,eikä alapäätä sorkita millään tavalla..Nostat paitaa vaan hieman ylemmäs ja lasket housuja karvoitukseen asti,siinä se..
    Kaikkea ne ihmiset höpöttääkin..

    Äänestä

  • Joo mut siis sitä lapsivesinäytettä ei oteta pelkästään sen turvotuksen perusteella. Siihen lasketaan mukaan muitakin juttuja, niinku äidin ikä ja verinäyte. Sit joku tietokoneohjelma laskee niistä sen riskiprosentin ja sen perusteella sit tutkitaan tarkemmin (lapsivesinäyte) jos tutkitaan.

    Äänestä

  • minku_82 kirjoitti:

    Joo mut siis sitä lapsivesinäytettä ei oteta pelkästään sen turvotuksen perusteella. Siihen lasketaan mukaan muitakin juttuja, niinku äidin ikä ja verinäyte. Sit joku tietokoneohjelma laskee niistä sen riskiprosentin ja sen perusteella sit tutkitaan tarkemmin (lapsivesinäyte) jos tutkitaan.

    Mulla ainakin oli näin että raskausviikolla 12 0 tehtiin ultra, jossa lääkäri/kätilö katsoo eli laskee sikiön niskan paksuuden eli turvotuksen. Normaalisti nirkaturvotus katsotaan ainoastaan ultralla, mutta halutessa(maksaa enemmän) voidaan niskaturvotuksen lisäksi ottaa seeruminäyte eli verinäyte äidiltä. Yhdessä nämä turvotusarvo, veriarvo, äidin paino ja ikä jne..kertovat mikä on prosentuaalinen mahdollisuus siihen että sikiö ei olisi ns.terve, vaan esim. jonkinlainen kromosomihäiriö(down-lapsi)... Itselläni sikiön niskaturvotus oli 1.4mm ja kaikki muut arvot ok, ja prosentuaaliseksi mahdollisuudeksi kromosomihäiriölle tuli joku ihan minimiarvo. eli kaikki pitäisi olla ok. Jos kuitenkin niskaturvotusarvo on liian korkea tai äidillä muita ns.riskitekijöitä(eli just ikä jne.) otetaan lisätutkimuksia eli juuri kyseinen lapsivesinäyte. Sekavaa tekstiä, mutta toivottavasti ymmärsit jotain..

    Äänestä

Näkyy on paikkakuntakohtaisia eroja,jollain paikkakunnilla tätä ei tehdä ollenkaan kuin vain niille jotka kuuluvat riskiryhmään,tai jos sen itse maksaa.

Meillä ultra tehtiin mahan päältä,mutta se riippuu siitä että ultrataanko mahan päältä vai alakautta että miten se vauva näkyy.Jos mittaa ei saada selkeästi mahan päältä tehdään ultra sitten alakautta.
Kipeästi toimenpide ei käy,voi olla epämiellyttävän tuntuista jos tehdään alakautta.

Meillä verikoe otettiin automaattisesti ja sitten otetaan ikä ja paino huomioon ja tästä laskettiin riskiluku,muistaakseni itselläni se nyt oli 1:20000.
nt.muistaakseni 1.3

Verikokeessa ei ole pakko käydä jos nt on normaali.
Tämä turvotuksen ylärajakin vaihtelee kunnittain.
Se lapsivesi näyte otetaan vain jos todella epäillään että lapsella on down tai joku muu kehityshäiriö,koska siitä voi tulla komplikaatioita.Sitä ei ihan huvikseen vaan oteta.
Näin olen käsittänyt.
Lapsivesi näytteestä ei itselläni ole kokemusta.
niskapoimuultrassa olen kuitenkin käynyt jo 3kertaa että siitä on kokemusta. :)

Kesti ihan normaaliultran ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niskapoimu kirjoitti:

tutkimus tehdään? olenko ymmärtänyt oikein, että lapsivedestä otetaan näyte, mutta miten, mitä kautta ja onko kivulias toimenpide? kauanko kestää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu