Lypsetty olo!

Neljän lapsen kummitäti

Olen neljän lapsen kummitäti. Vanhimmat lapset ovat jo täyttäneet 18 vuotta, nuorin jo koulussa.
Kun minua viimeisillä kerroilla pyydettiin kummiksi, olisin jo kieltäytynyt mielelläni, mutta toisaalta pidin sitä kunniana. Nämä lapset ja nuoret ovat suloisia enkä juuri ole katunut.

Nyt viime vuosina on alkanut pirusti ottaa päähän vanhempien, etenkin äitien älytön hössötys lastensa nimipäivistä, synttäreistä jne. Kummin on kyllä oltava paikalla kaikissa juhlissa paketteineen kaikkineen. Jos nimipäiviä ei oikeana päivänä ehditä viettämään, ne on vietettävä joka tapauksessa.

Kummilta odotetaan kaikkinaista lasten ihailua ja ylistystä, mutta kiitos kummitädille on tiukassa. Etenkin lasten tulisi mielestäni myös oppia huomioimaan kummiaan ja kiittämään. Kummius on molemminpuolinen suhde, ei yksipuolista.

Nykyaikana tuntuu, että lapset opetetaan kaikkinaisiksi lypsäjiksi ja kummi on sopiva lypsettävä! Eräs mies totesikin yleisönosaston palstalla: Säästääksenne kaikkien vaivoja, lähettäkää postisiirtolomake postitse.

Tässä kirjoituksessani en siis syytä lapsia, vaan ravistelen teitä vanhempia. Olisi mukava saada edes synttärikortti kummilapselta.

5

1375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rippikouluun

      Kummiushan loppuu rippikouluun ja sen pakollisen rippiristin ostoon. Kumminhan alkuperäinen tehtävä on neuvoa kristillisissä asioissa. Voit siis rippijuhlissa todeta tämän ja sanoa kummivelvollisuutesi täytetyksi. Monet tietysti hankkivat lahjat vielä häihin ja ammattiin valmistujaisiin. Enempää ei voi vaatia, se on jo todella lypsämistä.

    • suostut?

      Vanhemmat lypsävät sinulta rahaa ja lahjoja koska annat heidän tehdä niin.

    • peeveeee

      ärsyttää kun kummilapsen äiti haluaa aina pitää ISOT nimpparit joihin kaikki 7 kummia kutsutaan ja jos sanotaan ettei päästä, (asutaan kaukana) niin
      sitten vastaus on että juhlitaan sitten kun tulette seuraavan kerran. Eli nimppareilta ei pysty luistamaan vaan lahja on oltava tietenkin kun juhlimaan mennnään -vaikka nimppareista olisi jo 2kk! Me itse emme juhli mitenkään omienkaan lasten nimppareita, joten tuntuu tosi naurettavalta juhlia toisen lapsen päiviä. Omatkin lapset vähän ihmettelee asiaa.

      Jossain vaiheessa pyydettiin myös kummilapsen sisarusten nimppareille ja synttäreille, mutta kieltäydyin aika suorasanaisesti eikä kutsuja ole onneksi enää tullut. Ja todellakin, nykyajan lapset ovat tosi kiittämättömiä. Tavaraa on kuin lelukaupassa, eikä lahjasta osata kiittää. Eikä vanhemmat edes vaadi kiitosta.

      • olla lypsylehmä

        Toiseen ketjuun jo totesinkin, että kummin tehtävä on tukea kristillisessä kasvatuksessa ei mitään muuta. Edes "pakollisen" rippiristin ostaminen ei ole pakollista.
        Minä lähetän nimipäiväkortin, jos ei riitä, olkoon riittämättä. Ei muiden ihmisten odotuksia voi ruveta täyttämään tai sitten joutuu lypsylehmäksi. Itse te sen kunniatehtävän tavoitteet itsellenne laaditte tai annatte muiden ihmisten laatia. Olen itsekin törmännyt siihen, että esiteltiin lahjatoiveita. Ne ylittivät minun käsitykseni siitä, kuinka paljon laitan kummilahjaan rahaa, joten ostin vaatimattomampaa. Sen jälkeen vaatimuksia ei ole tullut.


      • kunngia
        olla lypsylehmä kirjoitti:

        Toiseen ketjuun jo totesinkin, että kummin tehtävä on tukea kristillisessä kasvatuksessa ei mitään muuta. Edes "pakollisen" rippiristin ostaminen ei ole pakollista.
        Minä lähetän nimipäiväkortin, jos ei riitä, olkoon riittämättä. Ei muiden ihmisten odotuksia voi ruveta täyttämään tai sitten joutuu lypsylehmäksi. Itse te sen kunniatehtävän tavoitteet itsellenne laaditte tai annatte muiden ihmisten laatia. Olen itsekin törmännyt siihen, että esiteltiin lahjatoiveita. Ne ylittivät minun käsitykseni siitä, kuinka paljon laitan kummilahjaan rahaa, joten ostin vaatimattomampaa. Sen jälkeen vaatimuksia ei ole tullut.

        Itse olen ostanut kummilapsille aika paljon kristillisiä kirjoja lahjaksi, jotta kummin tehtäväni tulisi täytetyksi. Olen myös tilannut heille ikätasoon sopivan kristillisen lehden. Olen pyytänyt kummilapsia yksin tai vanhempineen kansamme seurakunnan tilaisuuksiin, esimerkiksi lastentapahtumiin. Itse olen kyllä lahjafriikki, eli tykkään ostella ja antaa lahjoja, mutta en näe että se olisi kummin tehtävä, vaan nimenomaan tuo kristillinen kasvatus. Myös esirukous kummilasten puolesta on tärkeä osa kummiutta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe