Autolla Etelä-Norjaan

...

Suunnitellaan tuossa reittiä turusta oslon kautta kristiansandiin ja sitten siittä bergeniin ja taas takaisin osloon ja tukholmaan.

mitä kokeneemmat norjanmatkaajat on mieltä. Onko tuossa liikaa ajettavaa noin 8pv reissuun, vai pitäisikö mennä suoraan oslosta bergeniin ? ja mitäkautta kannattaisi tulla takaisin. Kannattaako kiertää pohjoisen kautta vai sitten samaa reittiä takas

7

2245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaupunkeja,tunturin ylityks...

      suunnitelkaa...mitä katsotte, aikomallanne reitillä kun ei ole paljonkaan "nähtävää"....

      • ....

        tarkoitus olisi nähdä osloa ja bergeniä sekä ihastella vuonoja ja maisemia. Ilmeisesti mennäänkin suoraan bergeniin ja siittä sitten vuonoille reissuja tekemään, tuola etelässäpän ei tosiaan taida hirveästi nähtävää olla


    • sauvakirkot ja kaikki

      Mahdatteko ehtiä pohjoisen kautta kahdeksassa päivässä? Nimittäin Norjassa ei ajeta niinkuin kotimaassa. Riippuu tietysti mistä ajaa ja ehkä minulla on vanhaa (kokemus)tietoa. Mutta 10 vuotta sitten saatoimme ajaa 8 tuntia kapeita teitä ja matkaa oli kertynyt vain 100 kilometriä pysähdyksineen.

      Nythän Norjassa on paljon uusia tunneleita, mutta älkää haukatko liian suurta palaa, jos aiotte nähdäkin jotakin ettekä vain ajaa jatkuvasti. Oslossa on valtavasti nähtävää, älkää ainakaan ohittako Vigelandin puistoa, ja Bergenissä kanssa akvaariot ym.

      No, ainahan suunnitelmia voi matkan aikana muuttaa tai aikataulua venyttää. Norja on yksi kauneimpia maita maailmassa, joten hyvää matkaa!

      • 3 vuotena putkeen...

        Kyllä 8 tunnissa jotain 300-350 kilometriä etenee vuono-Norjassakin, jos ei nyt ihan posketonta määrää tee pysähdyksiä. Ne puolentoista auton levyiset tiet alkaa olla jo harvinaisuuksia ainakin pääteiden osalta. Aika monessa paikassa oli tänäkin kesänä kyltit, että tähän tulee silloin ja silloin uusittu tie ja remontti oli työn alla.

        Myös lauttojen osuminen reitille hidastaa, ellei satu olemaan ison valtatien 10 minuuttia kestävä vesistön ylitys, jossa lautat kulkee nonstoppina edestakaisin.


      • 543 km
        3 vuotena putkeen... kirjoitti:

        Kyllä 8 tunnissa jotain 300-350 kilometriä etenee vuono-Norjassakin, jos ei nyt ihan posketonta määrää tee pysähdyksiä. Ne puolentoista auton levyiset tiet alkaa olla jo harvinaisuuksia ainakin pääteiden osalta. Aika monessa paikassa oli tänäkin kesänä kyltit, että tähän tulee silloin ja silloin uusittu tie ja remontti oli työn alla.

        Myös lauttojen osuminen reitille hidastaa, ellei satu olemaan ison valtatien 10 minuuttia kestävä vesistön ylitys, jossa lautat kulkee nonstoppina edestakaisin.

        543 kilometriin meni 11 tunnin ajopäivä. Matkaan sisältyi E6:sta Otta-Trondheim-Snåsa eteläpään hitaampia teitä. E6 yllättävän hidas, paljon 60 ja 70 km/h rajoituksia. Jossain muussa maassa samantasoinen tie ehkä 80-90 rajoituksilla. Ja Norjassa varsinkaan ei kannata ottaa sakkoja...


    • höh

      Oslossakin saisi kulumaan viikon pelkkien museoiden ja nähtävyyksien kanssa. Että kannattaa miettiä tuota aikataulutusta. Siinäkin paras puhuja kun olemme itse varanneet 14 vrk Tukholmasta Norjan kautta ( oslon pohjoispuolelta kaupungin ohi, siitä E6 ylös)Saariselälle. Tiedän....todennököisesti aika loppuu kesken ja matkaa on paljon jäljellä =)Ahneella on monasti kakkanen loppu!

    • väliin, ei ehdi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe