Paljonko kihlalahjaksi

rahaa?.

Paljonko olette antaneet / saaneet kihlalahjaksi rahaa?

Minun kaverini meni kihloihin ja he pitävät kihlajaisjuhlat kuten tämän seudun tapoihin kuuluu. Kaverini kanssa olemme ihan vain kavereita, emme hyviä ystäviä. Näemme ehkä 4 kertaa vuodessa yhteisten illanistujaisten merkeissä. Emme muuten juurikaan pidä yhteyttä. Minä ja mieheni olemme muistamassa kihlaparia kuten hyviin tapoihin kuuluu ja käymme kakkukahveilla. Olemme päättäneet antaa lahjaksi ihan vain rahaa, sillä näin tuntemattomalle kaverille on vaikea ostaa mitään, kun tuntuu ettei tiedä, mistä he pitävät ja kaikkea heillä jo on..

Onko 20e sopiva rahalahjan summa? Onko mautonta laittaa onnittelukortin väliin vain esim. 10-15e? Vai onko 20e sopivampi, tasaraha? 30e tuntuu jo liian suurelta summalta. Varsinkin kun me vielä opiskelemme ja rahaa ei sillätavalla ole liikaa...

8

8324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murmelirmeli

      Heippa!

      Minusta 20 € ei ole mitenkään pieni summa ja riittää vallan mainiosti kihlajaislahjaksi!

      • ---

        Minun mielestäni rahalahja olisi tyylitön antaa ystävälle; jos rahaa halutaan ylipäänsä lahjaksi antaa, parempi olisi vaikka kummilapselle rippijuhlissa. Osta ystäväpariskunnallesi vaikka kukkakimppu ja viinipullo, saat sellaiset kyllä 20 eurolla. Tämä on taatusti tahdikkaampaa ja lämminhenkisempää kuin setelin sujauttaminen onnittelukortin väliin!


    • ymmärtänee

      ettei opiskelijoilla liiemmin ole tulopuolta, joten ei odottane teiltä suurempia uhrauksia. Kaverille 20 euron lahja on tarpeeksi, eri asia jos olisitte esim. lähisukulaisia. Me emme saaneet edes vanhemmiltamme kihlajaislahjaa, eli eipä tuota osannut sellaisena "muistamisen" arvoisena asiana pitääkään, sekin toki makuasia. Enemmän kannattaa satsata sitten häihin, jos sellaiset tulee:)

      • hjhjdsf

        "Enemmän kannattaa satsata sitten häihin, jos sellaiset tulee:)"

        eihän kyseinen pari olisi kihloissa jos häitä ei olisi tulossa...


      • pilkkua
        hjhjdsf kirjoitti:

        "Enemmän kannattaa satsata sitten häihin, jos sellaiset tulee:)"

        eihän kyseinen pari olisi kihloissa jos häitä ei olisi tulossa...

        niin tarkoitin nimenomaan sitä, ettemme ehkä pidä häitä. Häät ja vihkiminen kun ovat eri asia, vihkiminen se lupaus, häät vihkimiset jälkeen tuleva juhla. Jos häitä ei pidä, niin eipä tarvitse odottaa häälahjojakaan, loogista, eikö, sitä minä tarkoitin.


    • jonka kehtaa

      edes vastaanottaa!

      Älä anna noin pikkurahoja, anna jotain muuta kuin rahaa, kun sitä ei kerran ole!

      Vie vaikka vaan kukkia. Ele on tärkein!

      • :o)

        Perinteen mukaan vain lähisuku antaa kihlaparille lahjan. Muut vieraat tuovat kortin.


    • Marjo27

      Mie en yleensäkää antas rahaa kenellekään lahjax. Häälahjana ymmärrän rahan jos se menee vaikka matkakassaan, mut mix ihmeessä pitäs kihlajaislahjax antaa rahaa? Varsinkaa jos henkilöt ei oo kovin läheisiä. Ennemmi ostatte jonkun kukan kortin, kyllä niillä yksistä kihlajaisista selviää.

      Ja jos se kaveris tietää että ootte opiskelijoita (eli ette mitää rikkaita) ni kyllä se ymmärtää että viette pienen lahjan. Varmaan riittäis iha vaa paikalla olokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe