Millä kirjalla voisi koittaa "sivistää" poikaystävää, jonka lukukokemuksiin on viimeisen viiden vuoden aikana kuulunut ainoastaan Juha Vuorisen tuotantoa. Jonkin kirjan ajattelin syntymäpäivälahjaksi ostaa; ei mitään klassikkoa, mutta kuitenkin jotain vähän laadukkaampaa kuin Juoppohullun päiväkirja..
Mies on reilu parikymppinen, urheilullinen ja esim. elokuvamakuun kuuluu action ja kauhu.
Kirjavinkkejä otetaan vastaan! :)
Lukemista nuorelle miehelle?
2
1035
Vastaukset
- Halvattu
Paasilinnat on ihan kivoja. Itse pidin ainakin. Hotakaisen runojakin vois yrittää myös tarjota.
- eräs herrasmies
Suomalaisten kirjailijoitten tuotanto on laaja ja ansiokas, mutta minulla olisi toisenlainen koukuttamiskeino. Juha Vuorisen tuotannosta seuraava kehitysaskel olisi luonnollisesti Charles Bukowskin tuotanto, mutta, mutta ... kypsyys ei taida vielä riittää tähän, joski Buke'n runot on hyvä tapa tutustuttaa ihminen runouteen.
Nyt olyppialaisten alla on kohdallaan tutustutta kaveri Juhani Peltosen ELMO -kirjan. Mikä tämä on jo tuttu voimme siirtyä stydimpään tavaraan. Nimittäin "Likainen Havanna-trilogia", kirjoittanut Pedro Juan Gutiérrez. Teksti on sujuvaa, mukaansatempaavaa suoraviivaista tykitystä, jonka rinnalla Juha Vuoren romaanien päähenkilöiden sielunmaisema on "amatöörien puuhastelua". Havanna-trilogiasta enemmän täältä:
---> http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Havannan macho pysyy hengissä/HS20060108SI1KU033y0
Löytyy siis pokkarina!
Ja koska on kesä voinen suositella yhden dekkarin eli, Jo Nesbö: "Lepakkomies". Jo Nesbö on renessansimies moderniin tyyliin, eli kotimaassaan Norjassa suosittu rockstara, finanssimies ja kirjailija. Tämäkin on saatavan pokkarina. Aiheesta lisää.
---> http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Oslon poliisi saa paikan/HS20010811SI1KU05syn
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850