Elikkä siis, asustan täällä parkanossa pirkanmaalla, nettiyhteyden tarjoaa IPP, eli Ikaalinen-Parkano Puhelin, yhteysnopeus oli ennen 512 ja nyt korotettiin 1 megaan (8km niin ei saa parempaa), mutta nopeus on edelleen 512?
yhteysnopeus mittarin sun muut näyttää ihan päin helkattia (muka 15meganen yhteys ja sun muuta), latasin yhtä päivitystä ja huomasin asian, verkkokorttina on Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet, kokeiltiin 2 eri boxia mutta sama nopeus molemmissa, kävin IPP:llä kysymässä onko siellä päässä kaikki ok? kuulemma oli ja nopeus näkyi siellä sinä 1megasena, toinen boxeista oli Zyxelin HW-D1 P660, ja tätä nyt käytössä olevaa en muista .
olisiko vika verkkokortissa kun on iänikuisen vanha?
Käytössä on tämä langallinen pöytäkone ja isän läppäri langattomalla, mikä eteen? kiitos vastauksista etukäteen!
Laajakasitan nopeuden korotus
Nuori Raksa
3
630
Vastaukset
- puhelinasentaja/tietoliiken...
8km on kyllä siinä rajoilla että koko adsl edes toimii, toteutuneen nopeuden näet ADSL-modeemin asetuksista. todennäköisesti linja ei ole noussut tuolla maksimi 1024k nopeudella pitkän linjan vuoksi. mutta tuon voi tosiaan tarkistaa sieltä modeemin asetuksista.
- Nuori Raksa
Juu tiedän kyllä että on ihan rajoilla, mutta voisiko tosiaan olla siitä kyse?, noh, katson kuitenkin niitä modeemin asetuksia
- modeemin firmware
minulla ainakin auttoi, tosin nettiyhteys eri tarjoajalta.
jos ei auta niin sua on huijattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377