Haluatko olla pelastava enkeli?
Menossa lomalle, ja lento kohdistuu paluumatkalla Malaga-Helsinki?
Olen yksi ihmisistä, joka haluaa nopeasti pelastaa koiran Espanjan koiratarhojen onnettomista oloista. Koiran tuonti kuitenkin viivästyy, koska koirille ei löydt lentokummeja.
Tällä hetkellä olen lomalla, ja olisi mukava saada koira loman aikana uuteen kotiin. Ongelmana on vain tuo lentokummejen vähyys.
Jos olet lainkaan koiraihminen, nappaa "matkatavaroiksesi" Suomeen tuotava löytökoira! Lentokummina toimiminen ei aiheuta juuri mitään ylimääräistä hommaa. UHRAA MUUTAMA MINUUTTI ja tutustu lentokummina toimimiseen:
http://www.espanjankoirat.com/lentokummit.html
KIITOS!
Lomaile ja pelasta koditon koira!
9
1998
Vastaukset
- kapinen koira
Jestas sentään, onko niitä kadun villejä kasvatteja pakko raahata tänne - onhan niitä löytökoiria täälläkin riittämiin, annetaan ensin niille koti. Kaduilla kasvaneet koirat voivat todella ARVAAMATTOMIA puolustaessaan mm. reviiriään. Sitten vielä tolkutetaan: "mutta kun se on niiiiin kiltti"! Järkeä eluikoidenkin hankitaan, pliis.
- enää
tuoko tänne niitä etelän hetelmiä! Koiria täällä on ihan riittämiin sotkemassa nurkkia. Käyttäkää koiraihmiset tarmonne kouluttamalla omaa porukkaanne keräämään koirienne paskat. Täällä Suomessa ei tarvita yhtään tuontikoiraa!!
Ne "kodittomat" koiranne ei sieltä Espanjasta lopu tänne tuomalla. Lopettakaa toi lapsellinen touhunne!!!- S******N idiootit!
Tarviiko teidän sitten uhrata aikaa kirjoittamalla tänne omia erittäin kapeakatseisia ajatuksianne! Koirilla on ihan kuin ihmisillä, oikeus kunnon elämään! Espanjassa koiria heitetään viemäreihin ja hirtetään puihin! Onko tämä teidän mielestänne oikein. Ja sikäli mikäli kiinnostaa niin koira jonka olen Suomeen ottamassa on ollut kotikoirana suomalaisessa perheessä. Suomen tarhaolot ovat paljon paremmat kuin espanjassa! Ja voitte ihan käydä katsomassa, niin esim. Boondock`silla on tällä hetkellä kolme koditonta koiraa JA NE OVAT KAIKKI SIELLÄ SIKSI ETTÄ OVAT MIELENVIKAISIA! Kiitos ei! Voisitte sitten hieman laajentaa maailmankuvaanne ja jos siihen ette pysty, niin pitäkää naamanna tukossa! Jotkut ihmiset kun osaavat vain ajatella avarakatseisesti! Koirat tulevat Suomeen rokotettuina, madotettuina, ulkoloishäädettyinä, mikrosirutettuina ja steriloituina ELI PAREMMASSA KUNNOSSA KUIN MONET SUOMALAISTEN KOIRAT OVAT. Nyt sitten on teidänkin aika katsoa peiliin!
- koirien ystävä
S******N idiootit! kirjoitti:
Tarviiko teidän sitten uhrata aikaa kirjoittamalla tänne omia erittäin kapeakatseisia ajatuksianne! Koirilla on ihan kuin ihmisillä, oikeus kunnon elämään! Espanjassa koiria heitetään viemäreihin ja hirtetään puihin! Onko tämä teidän mielestänne oikein. Ja sikäli mikäli kiinnostaa niin koira jonka olen Suomeen ottamassa on ollut kotikoirana suomalaisessa perheessä. Suomen tarhaolot ovat paljon paremmat kuin espanjassa! Ja voitte ihan käydä katsomassa, niin esim. Boondock`silla on tällä hetkellä kolme koditonta koiraa JA NE OVAT KAIKKI SIELLÄ SIKSI ETTÄ OVAT MIELENVIKAISIA! Kiitos ei! Voisitte sitten hieman laajentaa maailmankuvaanne ja jos siihen ette pysty, niin pitäkää naamanna tukossa! Jotkut ihmiset kun osaavat vain ajatella avarakatseisesti! Koirat tulevat Suomeen rokotettuina, madotettuina, ulkoloishäädettyinä, mikrosirutettuina ja steriloituina ELI PAREMMASSA KUNNOSSA KUIN MONET SUOMALAISTEN KOIRAT OVAT. Nyt sitten on teidänkin aika katsoa peiliin!
hermostu ja ala haukkumaan muita kirjoittajia.
Ongelmat yleensäkään ei poistu niitä siirtelemällä, ei tässä koira-asiassakaan. Espanja hoitakoon itse koiraongelmansa ja suomalaiset voisivat ensalkuun opetella keräämään omien koiriensa paskat.
- Haloo!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Todellisuuuteeeen
Herää itse !
Pelastetaan ne piikeillä - Openyoureyes
Todellisuuuteeeen kirjoitti:
Herää itse !
Pelastetaan ne piikeilläNiin minäkin ajattelin vielä joku aika sitten, että on Suomessakin pelastettavia eläimiä. Mutta jos totta puhutaan, etelän tilanne on paljon pahempi. Suomessa on eläinsuojelulaki toisin kuin Espanjassa se ontuu ja pahasti. Esim. galgo koirien kohtelu(metsästyskoiria) on jotain aivain hirvittävää, jolle kukaan järkevä ihiminen ei saa sulkea silmiään. Eläinrääkkäys on rikos ja ne, jotka tuomitsevat eläimien tuomisen tänne voisivat ensiksi ottaa asioista selvää, ennenkuin esittävät naurettavia väitteitään. Koditonkin eläin on elävä yksilö, joka ansaitsee kunnon kohtelun!!!Vaikka emme voi pelastaa kaikkia maailman kärsiviä eläimiä, miksi emme voisi pelastaa sitä yhtä?? Ainakin on tehnyt jotain konkreettista hyvää eikä vain käännä katsetta pois kun tekee pahaa tietää totuutta. Ne ihmiset, jotka väittävät olevansa eläinrakkaita voisivat todella miettiä mitä se sana tarkoittaa. Tarkoittaako se rakkautta vain sitä yhtä tiettyä koirarotua kohtaan "kun se on niin söpö"? Ja on se niin pirun kumma jos nämä eläinrakkaat ihmiset eivät voi edes lentokummeiksi ryhtyä, koska periaatteessa kapinoivat kulkukoirien tuomista vaikka eivät tiedä taustoista yhtään mitään ja miettisivät myös sitä odottavaa kotia, joka todella haluaa pelastaa tämän koiran. Antakaa nyt hyvät ihmiset niillekin harvoille koirille mahdollisuus vaikka itse ette niihin käpälillänne koskisikaan. Jotenkin tuntuu, että eikö mieluummin tarjoisi ensiksi kotia sille kärsivälle ja rakkautta janoavalle karvapallolle kuin maksaa yli tuhat euroa muotikoirasta, joita saa muutenkin jonottaa yli puolikin vuotta. Annetaan ensiksi koti jo oleville koirille tai ainakin mahdollisimman monelle! "Kun pelastat yhden, pelastat koko maailman"
- pelastat koko maailman"
Openyoureyes kirjoitti:
Niin minäkin ajattelin vielä joku aika sitten, että on Suomessakin pelastettavia eläimiä. Mutta jos totta puhutaan, etelän tilanne on paljon pahempi. Suomessa on eläinsuojelulaki toisin kuin Espanjassa se ontuu ja pahasti. Esim. galgo koirien kohtelu(metsästyskoiria) on jotain aivain hirvittävää, jolle kukaan järkevä ihiminen ei saa sulkea silmiään. Eläinrääkkäys on rikos ja ne, jotka tuomitsevat eläimien tuomisen tänne voisivat ensiksi ottaa asioista selvää, ennenkuin esittävät naurettavia väitteitään. Koditonkin eläin on elävä yksilö, joka ansaitsee kunnon kohtelun!!!Vaikka emme voi pelastaa kaikkia maailman kärsiviä eläimiä, miksi emme voisi pelastaa sitä yhtä?? Ainakin on tehnyt jotain konkreettista hyvää eikä vain käännä katsetta pois kun tekee pahaa tietää totuutta. Ne ihmiset, jotka väittävät olevansa eläinrakkaita voisivat todella miettiä mitä se sana tarkoittaa. Tarkoittaako se rakkautta vain sitä yhtä tiettyä koirarotua kohtaan "kun se on niin söpö"? Ja on se niin pirun kumma jos nämä eläinrakkaat ihmiset eivät voi edes lentokummeiksi ryhtyä, koska periaatteessa kapinoivat kulkukoirien tuomista vaikka eivät tiedä taustoista yhtään mitään ja miettisivät myös sitä odottavaa kotia, joka todella haluaa pelastaa tämän koiran. Antakaa nyt hyvät ihmiset niillekin harvoille koirille mahdollisuus vaikka itse ette niihin käpälillänne koskisikaan. Jotenkin tuntuu, että eikö mieluummin tarjoisi ensiksi kotia sille kärsivälle ja rakkautta janoavalle karvapallolle kuin maksaa yli tuhat euroa muotikoirasta, joita saa muutenkin jonottaa yli puolikin vuotta. Annetaan ensiksi koti jo oleville koirille tai ainakin mahdollisimman monelle! "Kun pelastat yhden, pelastat koko maailman"
Niinpä...itselle tulee kyllä ihmiset mieleen tästä lauseesta. Mites ne miljoonat köyhät lapset ympäri maailmaa???
Kertoo paljon ihmisestä se, että koirat on lähempänä sydäntä kuin ihmislapset... - Jesus 1200ekr
pelastat koko maailman" kirjoitti:
Niinpä...itselle tulee kyllä ihmiset mieleen tästä lauseesta. Mites ne miljoonat köyhät lapset ympäri maailmaa???
Kertoo paljon ihmisestä se, että koirat on lähempänä sydäntä kuin ihmislapset...Koko sakki, hankkikaa elämä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085