Kävin kioskilla, ostin elintarvikkeita ja siinä samalla tikkarin. Sanoin myyjälle, että vaaleanpunainen ja myyjä laahusti viiden metrin päähän hakemaan, yhteensä n. 10m ees taas. Mutta värinä oli liila.. huomautin ei violettia, vaan vaaleanpunainen, se vaaleampi niistä. Myyjä laahusti takaisin ja vaihtoi kirkkaan pinkkiin..
"Ei pinkkiä, vaan vaaleanpunainen..!" Mutta siinä ylittyi kehtaamistaso näin aikuiselta, nolotti vähän jo edellinen valitus..
En välittänyt yhtään siitä pinkistä, jossa ei ole sitä "kermaista aromia" ja luovutin sen siskolleni.
En saanut sitä mitä halusin, vaikka tarkasti kuvailin mitä halusin.. Ostos ei ollut suuri ja aikuinen ihminen kyseessä..Pitäisikö aikuismaisesti tyytyä tässä vaiheessa siihen mitä saa, vai onko ostajan tärkeämpää saada sitä mitä on ostamassa, oli ostos sitten miten pieni ja mitätön tahansa?
mistä vielä kehtaa huomauttaa
3
928
Vastaukset
- Jakke Jäyhä
Ehkä kioskintyöontekijällä oli huono päivä, hän oli värisokea (10 prosennttia väestöstä on puna-vihersokeita) tai sitten asiakaspalvelutaito kateissa. Ei ääliöyskään ole poissuljettu. Mutta eivät nämä tapaukset ymmärtämisellä kummene.
Ei näissä tapauksissa voi kenties muuta kuin vaihtaa ostopaikkaa ja laittaa kyseinen kioski elinikäiseen boikottiin. Parasta olisi välitön palaute: "Okei, unohdetaan kaikki nämä ostokset, menen muualle ostoksille."
Kioskien myyntihinnoissa on niin suuri kioskilisä, että siihen hintaan asiakaspalvelun pitäisi olla kohdallaan. Mutta ei yleensä ole, kai se, että vaikuttaa henkisesti tasapainottomalta pitää keskiolutvarkaat poissa. - muista vastaisuudessa
Näin se homma etenee..
- ja pinkki
En tiedä, minkä sävyisiä ne tikkarit mahtaa olla, mutta vaaleanpunaisen ja pinkin sekoittaminen toisiinsa ei ole mitenkään tavatonta, ovat kuitenkin lähellä toisiaan. Jos ei ole vertailukohtaa, niin hyvin voi mennä vaaleanpunainen pinkistä ja toisinpäin, ihan värinä siis. Ihmettelen siis vähän ihmettelyäsi siitä, että näin kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903