Kaikki tieto kyseisestä Tjäreborgin hotellista Hammametissä otetaan kiitollisuudella vastaan. Samoin muutenkin vinkit Hammametiin, olemme ensimmäistä kertaa menossa sinne ja koko Tunisiaan syyskuussa.
Hammamet/ Diar Lemdina
Sohvi
5540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olimme kesäkuun lopussa Diar Lemnidassa. Hotelli/residence sijaitsee aivan Yasmine Hammametin Medinan kyljessä eli osa huoneistoista on medinan laitamilla. Meillä oli nuorisoa mukana, jotka eivät (varsinkin tytär) pitänyt siitä että huoneistoonsa joutui kulkemaan medinan läpi. Hotelli on linnamainen, minusta keski-ikäisesta aivan ihana. Huoneet ovat isot, meillä oli pojalla ja minulla kaksio ja aivan järjettömän suuri, pienempi olisi riittänyt. Eli yksi makuuhuone parisängyllä, kylpyhuone, toinen makuuhuone erikseen olevat sängyt myös wc vieressä suihkulla. ISO olohuone. Parveke jätti suuri mutta sijainnin vuoksi ei aurinkoinen. En voi käsittää miksei Aurinkomatkat voi myydä tuohon huoneistoon kuin 2 aikuista 1 lapsen, sillä siinä olisi voinut mainiosti olla vaikka 6 hlöä.
Jos olette ostanut matkan Aurinkomatkoilta, suosittelen puolihoitoa! Vaikka ei söisi edes joka päivä,on se suorastaan pilkka hintainen. Aamiainen on mahtava - en ole Hammametin muissa hotelleissa vastaavaa saanut. Kokit paistavat munakkaita, arabialaista leipää, lettuja, on hedelmiä, tavallista kahvia, muroja, leipää, leikkeleitä jne... ja arvatenkin illallinen yhtä kattava eli taasen noutopöydästä salaatit, lämpöiset ruuat, jälkkärit kokit paistavat vartaita, pitsoja, kokkaavat pastaa jne.. Eli todellakin n. 4 pvä tästä kannattaa maksaa. Medinan katusoittaja on aivan ikkunan ravintolan ikkunanalla, joten kaupan päälle vielä elävää musiikkia.
Mielestäni Diar Lemnidassa kokee arabialaisen tunnelman, palvelu on kiitettävää. Uima-allas ei ollut tosin kovin suuri.
Olimme siis kesäkuun lopussa, eli sesonki-aika päällä, hotelli oli täpötäysi. Syyskuussa on varmaan hieman hiljaisempaa.
Sijainti on hyvä, medinaan pääsee siis suoraan ovesta, kahvilat, kuppilat, pankkiautomaatit jne on heti nenän edessä. Hotellissa rahanvaihto, kurssi oli parempi kuin monessa muussa paikassa. Internet myös käytettävissä, puoli tuntia 5 din (n. 3e).
Kiitos vastauksestasi, kiva kuulla lisätietoja hotellista. Olemme menossa sinne viettämään hääpäivää, ja uskon että viihdymme hyvin!
Eli käykö sähköjohto suoraan töpseliin?
Huomenna lähdössä,
kh
uusavuttomat osaa mitään tehdä, mitä varten on matkaesitteet, onko vaikea soittaa matkatoimistoon, mitä vittuu tänne valitatte,, pysykäåä kotona.
Kylläpä oli typerä vastaus.Esitteessä ei lukenut ko asiaa eikä välttämättä matkatoimistossa tiedetä,jos ei ole käyty paikanpäällä.
Asia selvinnyt-ei tarvita adapteria.
kh