Viimeinen tilaisuus

Nyt kun ministeriö ei myönnä lupia näille älyttömille kauppakeskuksille niin Varkaudella on tarjota paikka joka on keskustassa joten se ei voi autioittaa keskustaa. Paikka on citymarketin ja 23:n välissä osittain junaradan päällä. Se pysäyttää Helsingistä Joensuuhunkin menijät eikä ole syrjässä kuten Varkauden portti. 5-tieltä vain opastus. Jos Kuopion 90000 asukkaan pohja riittää 3:lle keskukselle niin eiköhän keskisavon 60000 asukkaan pohja riitä täälläkin. Nyt ei vain riitä että tarjotaan paikkaa vaan siitä täytyy olla selkeä suunnitelma ja yrittäjä kysely niin rahoittajia kyllä löytyy jos päättäjät vähän edes tämän kerran ryhdistyisi ja saisi tämän vision aikaiseksi.

8

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-varkautelainen

      Tiedoksi vain, että esim. Ideaparkissa oli Juhannuksen jälkeen suurinosa lomamatkustajia. Harva pirkanmaalainen oli sinne tullut... itse olin siellä ostoksilla, koska luulin (!) ettei siellä ole paljon ihmisiä liikkeellä ;)

      Kauppakeskukset vetävät ihmisiä, koska kaikki on saman katon alla. Sade ei haittaa, lapsille on hoitopaikat (kivat ja turvalliset), valinnanvaraa on jne. jne.

      Luulisi, että tämän kylän yrittäjät olisivat mielissään, jos Varkauteen kauppakeskus tulisi. Nyt on keskusta autio jo heti viideltä eikä missään ole liikettä :( surullista.

      • Trafik

        Pieksämäen Ideaparkin hallin koko on 130 000 neliötä (Lempäälä 104 000) ja parkkipaikat vie vielä toisen yhtä suuren tilan.
        Lisäksi "liikekaupungin" asiakasmääräksi on arvioitu Lempäälän esimerkin mukaan noin 5-7 miljoonaa kävijää vuodessa.
        Minkään kaupungin keskusta ei kestä tällaista liikennemäärää. Siksi näitä rakennetaankin maanteiden varteen taajamarajoille.


      • Trafik kirjoitti:

        Pieksämäen Ideaparkin hallin koko on 130 000 neliötä (Lempäälä 104 000) ja parkkipaikat vie vielä toisen yhtä suuren tilan.
        Lisäksi "liikekaupungin" asiakasmääräksi on arvioitu Lempäälän esimerkin mukaan noin 5-7 miljoonaa kävijää vuodessa.
        Minkään kaupungin keskusta ei kestä tällaista liikennemäärää. Siksi näitä rakennetaankin maanteiden varteen taajamarajoille.

        Pysäköinti alimpaan kerrokseen junaradan tasolle ja liikenne sinne ohjautuisi Joensuusta tulevat Rellun kautta Etelästä ja lännestä tulevat suoraan 23:n ranpin kauttaa jotka on helppo rakentaa kahtapuolta 23:sta sekä Kuopion suunnasta tulevat Carlssonin suunnasta.


    • muut joutuvat tappelemaan

      Hesarissa on tänään juttu siitä kuinka eri puolilla maata S-ryhmä saa kauppapaikkoja helposti kun poliitikkoja on k.o. alueen osuuskaupan sekä kunnan päättävissä elimissä.

      • S-.

        On ihan ok ,että kauppatilaa saa.


      • Different look
        S-. kirjoitti:

        On ihan ok ,että kauppatilaa saa.

        Halvemmat tontit ja vuokrat juuri tuon Hesarin jutun kertomista syistä.


      • pitihän tämä arvata

        Suur-Seudun Osuuskauppa ja liikemies Toivo Sukarin Ideapark-hanke ovat kiinnostuneita samoista alueista Vihdissä.

        Osuuskauppa on jo jonkin aikaa suunnitellut alueelle ABC-liikenneasemaa ja rautakauppaa. Asiasta kertoi Salon Seudun Sanomat lauantaina. Molempien havittelema alue sijaitsee Turun moottoritien ja Poriin vievän valtatie 2:n liittymässä.

        Lehden mukaan Osuuskauppa hakee kaavoitusratkaisuja Ideaparkia nopeammalla aikataululla.

        Vihtiin suunnitellun Ideapark-kauppakeskuksen on määrä avata ovensa vuonna 2012. Se on Vihdin historian suurin elinkeinohanke.


    • -!!!-

      "Nyt kun ministeriö ei myönnä lupia näille älyttömille kauppakeskuksille"

      Kyllä se myöntää ja Pieksämäen Ideapark tulee vain noin kahden(2) kilometrin päähän keskustasta alueelle jossa on jo hyväksytty kaava liikekeskukselle, joten ei se kaukana tule olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      116
      3696
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2423
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2068
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1011
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      909
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      871
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      835
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      95
      730
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    Aihe