miten puu-alumiini ikkunoihin saa tuuletusikkunaan laitettua hyönteisverkon? Alumiiniin en ole keksinyt mitään kiinnitystä.
miten HYÖNTEISVERKOT
8
7362
Vastaukset
- tarranauhalla
Ostin Clas Ohlsonilta pakkauksen, joka sisälsi verkkokankaan ja kapeaa itseliimautuvaa tarranauhaa.Tarranauha ottaa hyvin kiinni myös alumiiniin. Minulla toiminut hyvin viime kesästä asti, ei ole irronnut. Rautakaupoista varmaan löytyy myös samantapaista tarraa.
- ERKKIKALEVI
Kyllä höylätystä ja valtatusta puurimasta saa tukevan kun laittaa liimalla postikilla ja alumiini kulmalistalla pienillä ruuveilla kiinni ja kiertää verkon puun ympäri nitojalla kiinni verkko ja tarkat mitat aukosta tai ulkopuolelle jos tulee puitteeseen voi ruuveilla pöistää kiinni kun laittaa kumi tiivisteen pokan ja hyttys verkon kehyksen väliin pienillä ruuveilla ja alumiini kulma raudoilla neljästä kohtaa kiinni itsellä ollut 17 vuotta ja verkko vielä kunnossa ja oli halpaa verkkoa.
- Perhonen
Ikkuna valmistajilla on valmiita ikkuna verkkoja, jotka kannattaa hankkia samallakun tilaa ikkunatkin.
Silloin hinta on siedettävä.
Ilmastointi teipillä verkon saa kiinnitetyä sisäpuolelle. Verkon reunaan teippi käännetään verkon molemmin puolin ja toinen teippi saadaan kiinnitettyä verkossa kiinni olevaan teippiin ja alumiiniin.
Muitakin keinoja varmaan on esimerkiksi metallinen verkko rautakaupasta, jossa on riittävän pieni silmä koko.- saatavana
on verkkoja ja se käy ilmoittamalla ikkunan valmistajan sekä ulommaisen aukon sisämitat. Verkko tulee postissa kotiisi ja istuu aukkoon ilman mitään poppakonsteja oikein nätisti. Sisimmäisen pokan joutuu asennus vaiheessa irrottamaan. katso http://www.peeli.fi/hyttysverkot
- Miepä mie
Vähän päinvastainen ja ehkäpä tyhmäkin kysymys: ei kai noita tehtaalla jo valmiiksi tuuletusikkunoihin laitettuja hyttysverkkoja tällaisista puu-alumiini-ikkunoista tarvitse talveksi irti ottaa?
- täytyypi
irroittaa talveksi nuokin. Jos on pakkasella jokin joka verkkoon osuu, niin muoviverkko on melko haurasta. Mieti onko mitään mikä voisi aiheuttaa verkon hajoamisen... Eläimet tai ihan mitkä vaan
- Ampparit sisällä
Itse asun kerrostalossa vuokralla ja pitäisi saada hyttysverkot tuuletusikkunoihin. Ne ovat sellaista mallia, että kun kahvan avaa niin ne avautuvat ylhäältä alaspäin ja tulevat asunnon sisälle. Ulkopuolella karmit ja kehykset ovat maalattua peltiä.
Olen yrittänyt miettiä jotain ratkaisua, jossa ei tarvitsisi peltiä porailla, koska vuokra-asunto ja kerrostalo. Magneetti tai tarranauha lienevät ainoa ratkaisu? - Samikalervo
Itsellä on alumiiniset hyttyspuitteet ja niihin verkko laitetaan pyöreällä nauhalla painamalla puitetta kiertävään uraan.
Ikkunan valmistjat suosittelevat ottamaan hyttyskehykset pois taveksi, koska silloin ne ovat tarpeettomia ja tulevat rikotuiksi lintujen ja oravien toimesta.
Verkkojen rikkoutumisen aiheuttaa useimmiten linnut, jotka nokkivat verkosta hyönteisiä.
Meillä vaivana ovat oravat jotka suorastaan repivät verkkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903