Kone sammutti itsensä ja avasi taas ja lähetti sitten seuraavanlaisen virheraportin Windowsille (xp ohjelma):
C:\DOCUMEN~1\NIMENI~1\LOCALS~1\Temp\WER7388.dir00\Mini071008-02dmp
C:\DOCUMEN~1\NIMENI~1\LOCALS~1\Temp\WER7388.dir00\sysdata.xm
Kone on temppuillut koko päivän mitä ihmeellisemmin piipaten ja sammuttaen näytön sun muuta ja tuo nyt oli se viimeisin tapahtuma. Osaako joku sanoa mistä on kyse?
C:\DOCUMEN~1\NIMENI~1\LOCALS~1\Temp\WER7388.dir00\Mini071008-02dmp
C:\DOCUMEN~1\NIMENI~1\LOCALS~1\Temp\WER7388.dir00\sysdata.xm
Kone on temppuillut koko päivän mitä ihmeellisemmin piipaten ja sammuttaen näytön sun muuta ja tuo nyt oli se viimeisin tapahtuma. Osaako joku sanoa mistä on kyse?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Auttaisi hieman asiaa, jos kertoisit, mitä noissa raporteissa on. Kun ei oikein pysty täältä käsin niitä avaamaan.
Mitenkäs niitä enää voi avata, kun lähetin jo virheilmoituksen?
virtalähde tai kiintolevy on simahtamassa.
Toimiiko kone eli pysyykö käynnissä pitemmän aikaa vikasietotilassa? Jos toimii, ongelman syy lienee softapuolella. Oletko asennellut viime aikoina jotain outoja ohjelmia? Oletko vieraillut kenties "aikuisviihde"-sivuilla ja ehkä sieltä saanut koneelles jonkun inhottavan haittaohjelman?
Kone toimi illalla normaalisti kumma kyllä. Olin poistanut siitä yhden uuden ohjelman, jonka latasin netiltä, että saisi katsottua elokuvaa eikä se edes toiminut silloin.
Nyt avasin koneen ja netin ja vähän ajan kuluttua kone sammui noin vain sekunniksi ja aukais taas itsensä alusta. Yksi piip kuului kun aukaisuun kääntyi. Tällä kertaa ei enää tullut edes mitään vikailmoitusta.
Virta näyttää muuten pysyvän koneessa ja näytössä.
Uusia ohjelmia oli juuri tuo elokuvankatseluohjelma ja sitten jokin toinenkin uusi lisäosa firefoxiin, että elokuvat näkyisi. Niitä olen katsellut täältä:
http://www.watch-movies.net/
Muu uutuus oli kirjastosta lainaamani cd, jonka latasin koneelle.
Mutta jos koneelle on tullut jokin haittaohjelma noista tai muista nettisivuista, niin miten löydän ne ja miten saan pois?