Vaivanani on vatsan korvennus ja siitä johtuva yleishuono alkoholin oton jälkeen. Joskus ei tule juuri mitään oireita, joskus taas yllättävän pieni määrä (4-5 tuoppia) saattaa aiheuttaa ärsytystilan seuraavaksi päiväksi. Pahinta on, jos ottaa 2 päivää peräkkäin, silloin vatsan korvennus ja siitä seuraava unettomuus ja väsymys saattaa kestää useita päiviä putkeen.
Jos muilla on samanlaisia oireita, olisi kiva kuulla, oletteko saaneet korvennuksen kuriin jollain tavalla. Itse en ole vielä löytänyt muuta keinoa kuin alkoholin välttämisen.
Alkoholi ja vatsa
15
7442
Vastaukset 15
- ei hanajuomia, vaan pulloss...
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1202149191
- taas joku
joku huuhaa-tyyppi vaahtoa C-vitamiinia vastaan!
- huomannu,
että nikolaita saa juuva vaikka kuinka monta ja ei mee pakki sekasi. tosin sitä ei niin hirvee monta tee mieli ottaa ku vaa pari saunan jälkee.
- Jos vatsaa korventaa,
taas joku kirjoitti:
joku huuhaa-tyyppi vaahtoa C-vitamiinia vastaan!
niin ei sinne kannata silloin laittaa happoa, ja askorbinihappo on happo jos et tajua? Mikä vitun juttu toi oli? Huumoriako.
- perästä kuuluu
Tohon voisi auttaa piimän juonti tai sitten närästystabletit. Jos siis korventaa. Sulla on ilmeisesti aika herkkä maha ja paras kai olisi välttää viinaa mahd. pitkälle. Voit nääs saada vaikka vatsahaavan jossain vaiheessa, jos kovin ärtyy. Mutta kokeile noita hapanmaitotuotteita, voi hyvinkin rauhoittaa pakin.
- äääääässhhhhhhh
Happolääkeet auttaa jonkin verran jos ottaa niitä jo etukäteen.
Itse söin säännöllisesti niitä puolivuotta putkeen kahdesti päivässä, koska juhlin vatsani huonoon kuntoon vuodenvaihteen tienoilla.
Mutta ei taida olla sekään terveellistä.
Sekin auttaa jos juo vain harvoin.
Niin että ei ota siinä välillä edes yhtä olutta. - Happpo
äääääässhhhhhhh kirjoitti:
Happolääkeet auttaa jonkin verran jos ottaa niitä jo etukäteen.
Itse söin säännöllisesti niitä puolivuotta putkeen kahdesti päivässä, koska juhlin vatsani huonoon kuntoon vuodenvaihteen tienoilla.
Mutta ei taida olla sekään terveellistä.
Sekin auttaa jos juo vain harvoin.
Niin että ei ota siinä välillä edes yhtä olutta.Joku Alsucral sitten on sellainen, mitä ei kannata syödä pitkään, koska sen sisältämä alumiini ei tee muistille hyvää...
- rapureijo
Happpo kirjoitti:
Joku Alsucral sitten on sellainen, mitä ei kannata syödä pitkään, koska sen sisältämä alumiini ei tee muistille hyvää...
Eli läppä on se, että kandee hakee kunnon tropit lääkäriltä tuohon vatsaan. Noi over-the-counter jutut on aika sekundaa. Somac on eräs hyvä ja ihmeitä tekevä lääke juovaisen vatsaongelmiin.
- kyllä se on
Närästykseen auttaa itselläni jokin, mikä tahansa maitotuote. Yleensä iso lasi maitoa ja jos se alkaa pian uudelleen pureskelen jonkin närästystabletin.
Unettomuuteen ei auta kuin aika taikka lääkkeet ja lääkkeet ei ole hyvä vaihtoehto ainakaan pidempään käytettynä. Viinanjuonti pistää hermot kireälle kun päästään taas takaisin nollaan romilleen eikä uni tahdo tulla.
Olen nähnyt monenlaista sätkyjää ja potkijaa, osa näkee olemattomia elukoita osa muuten vaan piehtaroi mutta harvempi nukkuu varsinkin jos historia viinan parissa on pidempi eli jo vuosia kestänyt ja usein toistuvaa.
Sillä on kuulemma nimikin "Liskojen yö"
Toisaalta korvennuksesi ja unettomuutesi voi olla hyväksikin. Ainakin joudut tarkoin harkitsemaan ottaako vai eikö ottaa ja jos jätät ottamatta on se oma etusi loppupeleissä. Ravintoloitsija eikä valtion herrat siitä pidä mutta mitä sitte. - Joo.
Kermaa muutama kulaus, niin eipä korvenna enää.
- apteekista
rathiopharm maitohappobakteereja!käytä niitä ei tule huonoa oloa kun suolisto pelaa kunnolla!
rathiopharm b- Kerro jos
niin on.
- kannattaa.-
Kerro jos kirjoitti:
niin on.
Alkoholi lisää vatsan haponeritystä. Happo kannattaa neutraloida muuten vatsahapot syövyttävät vatsan pilalle. Neutralointiin sopii apteekista Rennie mutta myös monet kalkkitabletit missä on kalsiumkarbonaattia ajaa saman asian. Happosalpaajia voi tilapäisesti käyttää siinä rinnalla.
- Apu närästykseen
Nyt on tullut todella apu närästykseen. Ennen pilasin aina vatsani jollain Samarinilla ja Renniellä. Happosalpaajat todella auttavat eivät pistä vatsaa sekaisin.
- sillä lähtee
Paras apu on vain ottaa lisää viinaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95923
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106477Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427