"Kaikki on anteeksi -periaate"

Paatumuksen rauha

Vaikka sinänsä armo onkin kokonaisvaltainen, mutta kuinka paljon on niitä, jotka ovat käsittäneet asian väärin. Juuri hoitajissa on niitä, jotka eivät tunnu kantavan tekemisistään minkäänlaista vastuuta ts. mitä tahansa saa tehdä, kun käy vain kyykähtämässä seurapenkissä. Onhan paljastunut, ett uhri on monesti enkeli hoitajansa rinnalla. Asioista ei puhuta eikä saisi puhua. Kun joku aukaisee suunsa selvittääkseen asioita, on vastaus "kaikki on anteeksi". Kaikki on anteeksi, kaikki on anteeksi. Kun ei alun perinkään ole saanut vastausta, mistä puhuttelussa on kysymys, vaan aina vastauksen kaikki on anteeksi, kaikki on anteeksi. Kun juoruämmän kehittelemä pakkosiunaamisen syy/asia onkin osoittautunut perättömäksi, kun kaikki on anteeksi, eikä anteeksi annettuja syntejä saa muistella. Miten voi ottaa kantaa asioihin, jos aina vain kaikki on anteeksi. Kysymys on Pyhän Hengen pilkasta, koska hoitaja vain käyttää valtaansa ja kiusaa uhriaan. Hoitajan tulisi selvästi ilmaista, mistä hänen synnistään toisten tulisi tehdä parannusta, jotta asia olisi pois päiväjärjestyksestä.

Sanankuulo turruttaa omantunnon ja on ymmärrettävää miksi jotkut toitottavat sanan kuuloon tulemista, koska heidän omatuntonsa vaatii jatkuvaa "paatumuksen" hoitamista. Kaikki on anteeksi, kaikki on anteeksi, kaikki on anteeksi...

11

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suviseuroissa
      • .............

        1. Tim 10. Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.


    • heräsi kysymys

      Että minkälaisia hengen hedelmiä vl usko tuottaa vai tuottaako ollenkaan oikeita hengen hedelmiä?

      "Gal. 5:1 ja
      Kristityn vapaus

      1 Vapauteen Kristus meidät vapautti. Pysykää siis lujina älkääkä alistuko uudelleen orjuuden ikeeseen. [Joh. 8:32; Room. 6:18, 8:2]"

      Vaikuttaa kuitenkin vahvasti siltä, että vanhoillislestadiolaisuus vain orjuuttaa eikä vapauta kristilliseen vapauteen.

      "Gal 5:22-26
      22 Hengen hedelmää taas ovat rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, [Ef. 5:9; Kol. 3:12]
      23 lempeys ja itsehillintä. Näitä vastaan ei ole laki. [1. Tim. 1:9]
      24 Ne, jotka ovat Jeesuksen Kristuksen omia, ovat ristiinnaulinneet vanhan luontonsa himoineen ja haluineen. [Room. 6:6 ]
      25 Jos me elämme Hengen varassa, meidän on myös seurattava Hengen johdatusta. [Room. 8:12]
      26 Emme saa tavoitella turhaa kunniaa emmekä ärsyttää ja kadehtia toisiamme. [Room. 12:10 ]"

      Tuoko ja antaako vanhoillislestadiolainen usko jäsenilleen rakkauden, ilon, kärsivällisyyden, ystävällisyyden, hyvyyden ja uskollisuuden`?

      Ensimmäisenähän he ovat tuomitsemassa muita ihmisiä tulijärveen, eristäytyvät, juoruavat, ovat mielestään parempia kuin muuut ihmiset jne.

      Missä ovat esim. ilo, rauha ja ystävällisyys toisia ihmisiä kohtaan?

      • sen kummempia

        olevan, mitä tältä palstalta näkee, monet varsinaisia räyhä-riittoja


      • näyttänyt
        sen kummempia kirjoitti:

        olevan, mitä tältä palstalta näkee, monet varsinaisia räyhä-riittoja

        Koskevan ex-vl:ä. Miksi haluat muuttaa keskustelunkohdetta? Mikset tee uutta omaa aloitusta aiheesta?


      • aloitukseen
        näyttänyt kirjoitti:

        Koskevan ex-vl:ä. Miksi haluat muuttaa keskustelunkohdetta? Mikset tee uutta omaa aloitusta aiheesta?

        vaan edelliseen viestiin
        monet ex-vl:t toitottavat täällä tekopyhinä muiden pahuutta muttei näe omaansa


      • ymmärrä
        aloitukseen kirjoitti:

        vaan edelliseen viestiin
        monet ex-vl:t toitottavat täällä tekopyhinä muiden pahuutta muttei näe omaansa

        Mikset tehnyt siitä omaa aloitustasi. Minulla vieläkin sellainen tunne, että haluat muuttaa puheenaihetta.


      • vastasit
        aloitukseen kirjoitti:

        vaan edelliseen viestiin
        monet ex-vl:t toitottavat täällä tekopyhinä muiden pahuutta muttei näe omaansa

        Siinäkään ei puhuta mitää ex-vl:stä!


    • sanoo Herramme

      sanassaan niille, jotka hänen nimeänsä, kunniaansa ja valtaansa väärin käyttävät.

      Voi, voi, sillä nuo anteeksihokijat ovat öljyttöminä lamppuina vain valon kuoria!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe