Biokemistien haalarit

ykskys

Olen hakenut kolmesti lääketieteelliseen, mutta tänä vuonna hain myös biokemialle. Ajattelin, että opiskelen vuoden biokemiaa ja sen jälkeen haen vielä kerran lääkikseen. Jos sittenkään ei tärppää, niin annan olla.

Ajattelin vain tätä haalareiden tilausta. Minkä väriset haalarit biokemisteillä on? Vaihteleeko väri yliopistoittain? Järkeilisin, että tässä vaiheessa olisi ehkä järkevintä tilata valkoiset haalarit, koska ne on helpointa värjätä biokemian värillä, mikäli portit lääkikseen eivät aukene. Vai onko kenelläkään kokemusta haalareiden valkaisusta? En viitsisi maksaa itseäni kipeäksi kaksista haalareista.

4

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LOL!!

      LOL...get a job and real life,live your life.

    • turuust

      Ainakin Turun yliopistossa meillä kemisteillä ja biokemisteillä on kirkkaanpunaiset haalarit. Ja jos ne uudet haalarit nyt päälle kympin maksaa yhteistilauksella, niin aika köyhää on meno jossei uusia voi ostaa jos/kun vaihtaa tiedekuntaa.

      • ...haalari

        Jos ostat itsellesi jostain honkkarin hengarista haalarit, miten meinasit saada sinne tiedekunnan logon ja mainokset? Juuri mainosten vuoksi haalarit eivät maksa kovin paljoa.


    • medisiinari-

      Jokaisella ainejärjestöllä on oman värisensä haalarit, jotka sitten riippuu vielä opiskelukaupungista ihan miten sattuu. Lääkisläisillä on käytössä valkoiset tai mustat, riippuen opiskelukaupungista. Biokemisteiltä varmaan löytyy sitten enemmän vaihtelua..

      Mutta haalarit tosiaan tilataan yhteistilauksena ja niihin koitetaan saada sponsoreita sen verran ettei niille tule hintaa itselle maksettavaksi. Olin vuoden mat.-lt:ssä ja maksoin haalareista muistaakseni 22e ja lääkiksessä hintaa tuli 0e. Ideana on että kun aloitat opiskelun tilaat haalarit, jotka ovat sitten koko porukalla yhtenevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2463
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      927
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      137
      872
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      851
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      796
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      704
    Aihe