Katselin Wimpledonin tennista maxilta, enkä keksi mitään miltä osin kuvaa pitäisi parantaa.Laitteena on lcd 37 tuumainen.
En tarvitse HDTV:eetä
test2553
11725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vai niin. olipas mielenkiintoista.
ellei materiaali ole HDTV muodossa
Tennis onkin hyvää testimateriaalia näille digilähetyksille, kun kuvassa ei pallon ja pelaajien lisäksi juuri mikää muu liiku. Mutta yritäpäs katsoa jotakin vauhdikkaampaa urheilua, esimerkiksi sellasita mitä harrastetaan jossain vesillä ja kerro onko vielä silloinkin hyvä kuvanlaatu... :)
Eipä HD tuo apua tuohon ongelnaan, mikäli bittivirrat pidetään siitä huolimatta pieninä.
SD on hyvä, kunhan muuten huolehditaan lähetyksen laadusta.
HD-kuva on vain reilusti näyttävämpi ja parempi kuin SD-kuva. Vaikka muuntaa HD-kuvan 576p:ksi vastaanottopäässä, kuva näyttää selvästi paremmalle kuin nykyinen lähetys.
Ruotsin TV muunnettuna HD:sta 576p:ksi
http://img396.imageshack.us/img396/7048/svthd576pjb3.jp g
YLEn vastaava suoritus:
http://img105.imageshack.us/img105/6690/yle576piu8.jpg
Haluatteko että kaikki kanavat olisi salattuja ja kortit vieläpä paritettuja boksin kanssa niin ettei niitä voisi siirtää olkkarin boksista makkarin boksiin vaan pitää makkarin boksille hankkia oma korttinsa???
HDTV on vaan tiettyjen fanaatikkojen hömpötyksiä, taviskansa pärjää kyllä hyvin tehdyllä SD:lläkin! Jos normaaliresokuva tuotetaan hyvin ja huolella niin se kyllä hyvin pärjää vertailussa. Tämä tietenkin edellyttää riittävää bitratea, HD-kuvankin voi pilata liian pienellä bitratella!
Meikö on sitä mieltä, että SD ei pärjää lähellekään HD:lle. Bittinopeutta nostamalla ei 720x576i-kuvasta saa kilpailevaa laatua HD:lle. Tämän huomaa esim. katsottaessa DVD-levyiltä kuvaa ja vertailtaessa kuvaa HDTV-lähetyksiin.
Vaikka HD-kuvan skaalaa resoluutioon 720x576p sisältää se moninkertaisesti informaatiota verrattuna 720*576i-lähetyksiin.
Maksukanavat tietenkin pitää olla paritettuja. Muuten jokaiseen edistyksellisempään boksiin on värkätty ominaisuus, joka jakaa maksukortin netin kautta. Tällaista riskia ei voi ottaa ja SD->HD-siirtymässä paritus on hyvä ottaa käyttöön.
Jo tällä hetkellä netissä on lukuisille bokseille yksinkertaiset ohjeet kuinka maksukortin jakaminen netin kautta saadaan käyttöön.
En halua että koskaan SD-kanavia korvataan kokonaan HD-kanavilla, edes maksukanavapuolella. Maksukanaviinkin on jätettävä SD-kanavia joissa korttia ei ole paritettu. Vaikka ihmisellä olisi varaa nipin napin hankkia pieni määrä maksukanavia, sanotaan esim. edullinen Parempitv-paketti niin budjetti ei välttämättä enää riitä rinnakkaiskorttien hankkimiseen!
Nuo HD-hössöttäjät ja paasaajat on luultavasti sellaisia joilla on rahaa kuin roskaa ja rahaa hommata 50" HD-telkka joka maksaa yli 1000 eukkia mutta kaikilla ei sellaisiin ole varaa. Hyvä jos pystyy tavallisen telkkarin hankkimaan.
SD-kanavat on säilytettävä, HD voi olla sitten rinnalla noille rahamiehille ja -naisille. Mutta SD-kanavia ei saa korvata HD:lla.
jos nyt siirryttäisiin kokonaan HD-lähetyksiin, niin kaikki boksit menisi vaihtoon. Nykyiset boksit ei mahdollista HDTV-lähetyksien vastaanottoa koska ne ei tajua MPEG4-pakkausformaatista tuon taivaallista.
Jos on riittävän sokea, niin ei tarvitse välttämättä televisiota ollenkaan. Tai jos ei omaa makuaistia, niin sama kai se on, syökö jauheliha- vai sisäfileepihviä.
Mutta kiinnostaako tämä asia sitten meitä muita, se on kokonaan eri juttu.
Kanavan/ohjelman sisältö ei siitä muutu tuli se HD:nä tai SD:nä. Jauhelihapihvi ja sisäfilepihvi ovat eri tavaraa.
Jos pitäisi valita käytetäänkö muksi yhteen HD-kanavaan vai 5:een SD-kanavaan, niin vastaukseni olisi ehdottomasti niihin SD-kanaviin. Sama tilanne, jos valinta pitää tehdä 5 HD-kanavan ja 25 SD-kanavan välillä. Valinnanvara voittaa kuvanlaadun prioriteettiäänestyksessä mennen tullen.