Mitä muuta huomioon otettavaa on ohjaustehostimen pumpun vaihdossa kuin, että ei saa vetää hihnaa liian kireälle. Eka vaihdettiin korjaamolla mutta kun ei ääni loppunut sain purkamosta uuden tilalle ja kun näissä purkuosissa jää työkustannukset itselle niin pitänee tämä toinen vaihtaa itse. Onko muilla ollut ongelmia td:n ohjaustehostimen kanssa? Mitä eroa on bensa ja diesel mondeon ohjaustehostimen pumppujen välillä?
Ohjaustehostin pitää ääntä
18td
45524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ostin vasta oman autoni (mondeo 1.8td) ja siinä on myös jonkin sortin tehostin remppa edessä. Ei aavistustakaan mikä sitä vikinää pitää, mutta viisaammat ovat veikkailleet ohjaustehostimen hihnaa. Tosin itseäni ihmetyttää, kun auton ollessa hyvin-hyvin hitaassa liikkeessä, ja kääntelee rattia, niin kuuluu rutinaa ja ratti liikkuu nytkähdellen... (olipa hyvin selitetty, tajuskohan kukaan). Niin meinaan vaan, että näinköhän hihnan vaihto/kiristys riittää. Joku veikkaili kyllä palloniveliäkin... tiedä häntä. Mitäs itse veikkaat tälle tapaukselle?
Josko ens viikolla saisin auton huoltoon.
Mitähän nuo varaosat mahtaa maksaa, hihna, pumppu jne.?
Tarkista ohjausakselin nivelet ennenkuin harkitset isompaa remppaa. Eikös se tehostimen hihna ole automaattikiristimellä, pensakoneessa, ainakin vanhemmassa, kait on?
Hyvin selitit tuon "nytkähdellen".Minulla on vanhempi scorpio ja ohjaus oli just samanmoinen.
Minulta löytyi pientä öljyvuotoa sekä tehostimesta että ohjaustangon toisesta päästä.Ostin molemmat takuuvaraosina purkaamolta eikä nyt vuoteen ole ollut ongelmia ohjauksessa.
vanhemmassa Mondeossa (97-01, Zetec-bensakone) tuo ohjaustehostimen pumppu pyörii sillä yhdellä ja samalla kiilahihnalla jolla muutkin apulaitteet, mm. laturi. Ja kiristys todellä on jousellisella automaattikiristimellä, eli sitä ei voi kiristää liian tiukalle.