moi.mulle on laitettu tahdistin hidaslyöntisyyteen,ei lääkitystä.lääkäri sanoi että normaalia elämää.onko alkohoolin ja tupakan käyttäminen nyt mulle jotenkii vaarallisempaa kuin muille ns.terveille?krapulassa ja väsyneenä tunnen tärinää rinnassa,mistä se johtuu kun kuitenkii pulssi on normaali?painon tunnettakii on ollut mut kontrollissa kaikki kunnossa.ootteko muut uskaltaneet elää täysillä vai joutuneet luopumaan jostakii?kiitos jos joku jaksaa vastata?
tärinää
perhonen
6699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole kiusaaja vaan auttaja. Älä provosoi itsellesi hankaluuksia. Tupakka ilman muuta pois eikä alkoholia krapulaan asti. Niin on olokin kevyempi ja sydän pysyy auttajansa kanssa raiteilla.
Hei! Minkälaiselta tuo sinun tärinäsi tuntuu? Minä kärsin samanlaisesta tärinästä rinnan seudulla ja joskus toisessa kädessä esim. kun olen istunut kauan tai nostelen jotain painavaa. Tärisee silleen sisäisesti, eli sitä ei näy päällepäin. Menee ohi jonkin ajan kuluttua. Sairastelin kauan keväällä ja silloin se alkoi. Lääkärille mainitsin asiasta (terveyskeskus- sekä sisätautilääkärille), ja heidän mukaansa ei liity sydämeen eivätkä pitäneet jatkotutkimuksen arvoisena. Tämä vaivaa kuitenkin joka päivä, joten en tiedä pitäisikö käydä vielä uudemman kerran. Johtuisiko lihaksista tai hermostosta?
Arvauskeskuksen lääkäreihin ei paljon pidä luottaa, miehelläni oli jatkuvaa yskää ja kävi n. 6 kk aikana siitä valittamasta mutta yksikin sanoi, mitäs tännhe tulet yskä lähtee yskimällä, yksi tarjos antibiootteja toinen meinas vaihtaa verenpainelääkityksen uusiksi.
Sitten viimein yksi lääkäri sanoi että ei sinulla mitää vikaa varmaan ole mutta otetaan nyt tuo EKG voit lähteä kotiin kyllä sitten otetaan yhteyttä jos jotain ilmenee.
EKG:n jälkeen mieheni lähti autolla töihin taas, mutta sitten terveyskeskuksesta soittivat että missä olet, mieheni kertoi että autolla työsasioissa. Käskettiin varovaisesti tulemaan takaisin terveyskeskukseen.
Ovella odotti lääkäri ja hoitaja kun mieheni nousi mäkeä ylös pikkuhiljaa. Ambulanssilla hetisairaalaan ja siellä sydämmen syke oli enään 27/minuutissa.
EKG:n aikana oli syke 37 ja mies vain lähetettiin matkoihinsa.
Sydämentahdistaja laitettiin kahdenpäivän sisällä miehelleni. Että sellaista se arvauskeskuksen toiminta täällä ainakin, toivottavasti ne otti opiksi sillä kirjoitin kyllä sellaisen ryöpyn sinne valitukseksi.
moi.Täysin samaa mieltä arvauskeskuksesta.Samanlaista kohtelua sain.Asiat lähtivät luistamaan ja nopealla aikataululla myös kun sain lähetteen keskus-sairaalaan.Ja siintä tärinästä sitten.Ei kuulemma johdu sydämmestä niin on sydänlääkäri mulle sanonut.Mutta mutta,luotankohan siihen arvauskeskukseen sitten tässä asiassa kun ton tahdistimen kanssakii meni arvailut täysin perseelleen.Siihen olen syönyt tulehduskipulääkettä.Vaiva olisi rintarangassa.Kipupisteitä kyllä löytyy kun etsii.Tärinä tuntuu jatkuvana värinänä ja tunnen myös sydänkipua ja painoa rinnan päällä.Voin tuntea useita päiviä ja varsinkii levossa.Säteilee myös vasempaa käteen ja jalkaa.Rasituksen jälkeen ilmaantuvat vaivat.Kyllä varmaan uskoisin että vikaa siellä rintarangassa tai niskassa.rintarankaa paha jumpata tai venytellä kun on aika liikkumaton paikka.Arvauskeskus syytää vaan lääkkeitä mitään ei tutkittais mistä sitten johtuu.
Siitä että joku tuli ottaneeksi sen EKG:n vähän niinkun sattumalta ja löytyikin tällainen vika? Ihmisille kun ei nykyään kelpaa enää mikään.
mulla on just sitä samaa ja usea lekuri on sanonu että ei ole sydämestä vaan syitä voi olla monia.esim ylirasitus,jumissa olevien lihasten tuntemuksia,henkinen paine.se voi tuntua myös koko kropassa samaan aikaan sisäisenä värinänä joka ei näy ulospäin.itselläni aiheuttaa sitten sellasta levotonta oloa muutenkin.jos joku vielä asiasta jotain tietää niin laita tänne.