Auttakaa miestä mäessä. Kumpi parempi, edullisempi ja kivampi... Kertokaa vinkkejä Krakovan hintatasosta, Budasta myös. Kiitos kaikille teille jotka vaivaudutte auttamaan.
Budapest vai Krakova?
Mannis
2511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vierailin itse molemmissa paikoissa tämän kesän matkallani. Molemmat olivat erittäin kiinnostavia. Myös hintataso on molemmissa halpa. Mielestäni päätökseen vaikuttaa aika paljon se, paljonko aikaa on käytettävissä. Itse vietin Budapestissä 5 päivää, mikä tuntui aivan liian lyhyeltä ajalta. Kaupunki on hyvin suuri ja ainakin omasta mielestäni vähän vaikea hahmottaa. Budapest tarvitsee siis ehkä hieman pidemmän ajan kuin Krakova. Paikan tunnelma ja ihmiset olivat hienoja, ja kaupungissa oli runsaasti tehtävää ja katsottavaa.
Krakovassa on lämmin ja hyvä tunnelma. Kaupunki ei ole järjettömän suuri, mikä vaikuttaa varmasti tähän asiaan. Lähistöllä on muutamia mainioita nähtävyyksiä, kuten Auschwtzin keskitysleiri ja Wieliczkan suolakaivokset. Itse kaupungissa ei kuitenkaan mitään sen erikoisempia nähtävyyksiä ole.
Toivottavasti näistä kommenteista on jonkinlaista apua!
Totta. Paljon riippuu siitä, mitä etsii ja haluaa. Budapest on vilkas suurkaupunki, kun taas Krakova on intiimimpi Helsingin kokoluokkaa oleva kaupunki. Tunnelmallinen.
Krakovan etu tosin on paremmat lähialueen retkikohteet, jotka edellinen kirjoittaja jo mainitsikin. Näihin lisäisin vielä Tatra-vuoret, joilla voi patikoida tai sitten vaan käydä katsomassa Zakopanen kylää vaikka. Krakovassa itsessään ei todellakaan ole paljoa katseltavaa: vanha kaupunki (upea tosin!) ja linna.
Toisaalta Budapestkään ei ole mikään kaunotar Pestin puolella. Hetkinen. Muistui, että kyllä Budapestistäkin voi retkeillä. Risteily Tonavalla nättiin Szentendren taiteilijakylään. Bratislavaan, Slovakiaankin pystynee tekemään päiväreissun.