Kaulasuonten ahtaumat

kokemuksia?

Minkälaisia oireita aiheuttaa kaulasuonten kalkkeutuminen ja ahtautuminen?
Haluaisn kuulla omakohtaisia kokemuksia ja miten on diagnosoitu ja hoidettu.

16

22054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus,,,

      ei tiennyt ahtaumista mitään ennenkuin taju lähti. Sairaalasta sai tabureseptin, leikata ei voi.
      Sitä emme tiedä onko kaikilla sama juttu, ei voi leikata, vai johtuuko ahtauman paikasta tms.

      • ap.

        Niin, olen minäkin kuullut tuosta, että ei voi, tai kannata leikata, mutta muistaakseni noita kuitenkin joskus myös operoidaan.
        Tietääkö joku tästä enemmän?


      • leikata
        ap. kirjoitti:

        Niin, olen minäkin kuullut tuosta, että ei voi, tai kannata leikata, mutta muistaakseni noita kuitenkin joskus myös operoidaan.
        Tietääkö joku tästä enemmän?

        Kyllä niitä kaulasuonia hoonataan auki, jos oikeen tiukkaa tekee. Sitä en tiedä miksei ketjun aloittajalta näin voitu tehdä. Jos ei muuten ole leikkauskelpoinen?


      • Ommaanen
        ap. kirjoitti:

        Niin, olen minäkin kuullut tuosta, että ei voi, tai kannata leikata, mutta muistaakseni noita kuitenkin joskus myös operoidaan.
        Tietääkö joku tästä enemmän?

        Isälläni on juuri tety päätös, että leikata ei voi. Syy: Operoitavasta valtimosta pitää katkaista verenkierto. Muut suonet ovat niin tukossa, että aivoverenkirto jäisi niin vähäiseksi, että seurauksena olisi varmuudella niin suuri happikato aivoissa, että seuraamukset olisivat vakavat.


    • terveesti elänyt 60v. nainen

      Hei!

      Itselläni aloitettiin tutkimukset kovan kuukausien mittaisen huimauksen sekä muutaman tajuttomuuskohtauksen jälkeen.

      Kaulavaltimoultran perusteella röntgenlääkäri totesi ykskantaan, että kalkkia on eli valtimonkovettumatauti. Hän kyseli heti tupakoimisesta, johon totesin, että en ole koskaan polttanut, vaan aina viettänyt terveellistä elämää ilman alkoholia.

      Olen myös aina liikkunut paljon, sekä suosinut vähärasvaista ja vähäsuolaista ruokavaliota. Kolesteroliarvot ovat aina olleet suositusten mukaiset.

      Lääkäri totesi sitten, että perinnöllisyystekijät aiheuttavat sitä sitten tässä tapauksessa sekä särkylääkkeet, joita olen joutunut käyttämään jo n.25v.

      Tällä hetkellä tilanne on se, että tarkempaa selvitystä en ole vielä saanut ko. tuloksiin, sillä neurologi on lomalla. Myös pään magneetti sekä aivosähkökäyrä on otettu. Odotan nyt loppulausuntoa tutkimuksista.

      Sen tiedän, että tilanteeni ei ole hälyyttävä, sillä kyllä ne tutkimustulokset seulotaan myös loman aikana.

      Kuitenkin minua vaivaa, kun en tiedä kuinka paljon sitä kalkkia on (ei kuulemma ahtaumia)ja kuinka sen taudin kanssa eletään. Ultran jälkeen lääkäri määräsi Primaspania aivoverenkiertoa vilkastamaan. Aloin myös syömään kalaöljykuoriloita.

      Itse olen päättänyt vielä nyt hakeutua sydänlääkärin vastaanotolle, sillä suvussani on paljon sydäntautia, jopa ihan lähipiirissä.

      • fisun_ystävä

        Älä/älkää syökö mitään kalaöljyjä, jos joudutte ykskaks leikkaukseen, saattaa olla verenne ei hyydy normaalisti, haavat ei parane normaalisti.

        Syökää 2-3 kertaa viikossa kalaa ! Se riittää.

        Kalaöljyjen mättämisestä ei tule lisähyötyä, haittaa vain.
        Ne nostaa kolesteroliarvojakin !
        Kun sain tiedon, jätin kalaöljykapselit pois, aloin syödä kalaa 3 kertaa viikossa.
        Seuraavassa labrakokeessa kokonaiskolesteri oli laskenut silloisesta seitsemästä
        alle viiden ! En joutunut lääkitykselle.


    • UKKRAMNENIKÄM

      Molemmissa kaulavaltimoissani todettiin kalkkia, siis vain todettiin ja näytettiin kuvasta, muutama vuosi sitten. Ei siintä sen enempää välitetty.
      Toki syön säännöllisesti aivoveroenkiertoa parantavaa lääkettä, jospa se auttaa kaulaa myös. Välillä itseä arveluttaa, milloin suonet on kokonaan ummessa.

    • lailaus

      Mun äidillä just todettu, että toinen puoli 90% tukossa, toinen auki. Kuukauden sisällä leikataan.

    • 3+3

      Kaulavaltimoa ahtauttava kalkki voi aiheuttaa vakavan aivoinfarktin!
      http://youtu.be/NjWe1FX8FKk


      Verisuonissa on vähäisen tulehduksen ja kolesterolin lisäksi huomattavan paljon kalkkia, verisuonet kalkkeutuvat. Tukkeava valtimotauti (valtimokovetustauti, ateroskleroosi, atherosclerosis, atherothrombosis) on valtimoiden yleissairaus. Suonten seinämiin kerääntyy kolesterolia ja kalkkia aiheuttaen verisuonen seinämän paksuuntumisen (oireeton tauti) ja lopulta sen ahtautumisen tai tukkeutumisen kokonaan. Kuva on otettu nivusvaltimosta ja sen valtimoplakista. Plakki koostuu pääosin kalkista, ei rasvasta tai kolesterolista. Jos valtimotaudin ja rasvaisen ruoan välillä ei ole yhteyttä (vaikka tätä on toitotettu viimeiset 50 vuotta), se asia pitää myöntää virheeksi ja tehdä sen mukainen korjausliike ravitsemusvalistukseen. Tottakai osutaan arkaan kohtaan, jos terveysviranomaistemme työ mitätöidään. Kuka meistä haluaisi elää sen kauheuden kanssa, että elämäntyösi tutkijana ja terveysvalistajana mitätöidään?

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

      • Anonyymi

        "Plakki koostuu pääosin kalkista, ei rasvasta tai kolesterolista."

        Valtimotaudissa kolesterolia ja tulehdussoluja kertyy hitaasti valtimon seinämän sisäkalvon alle. Kertymää nimitetään plakiksi. Plakin pinta on haurasta kudosta, johon voi syntyä repeämiä. Kohdalle muodostuu verihyytymä, joka äkisti kaventaa suonta tai tukkii sen kokonaan.


    • Ohivirtaus

      Huimausta, pieniä tajuttomuuskohtauksia, näkökin joskus välkkyy.

    • Anonyymi

      Nikamavaltimon ahtauma oli diagnoosini. Ilmeisesti yllä puhutaan samasta. Siinähän on mm. infarktin mahdollisuus. Näköhäiriöitä ja sama puolen kuulohäiriöitä ( silloin tällöin noin puolen vuoden ajan) muutaman päivän kuurous toisessa korvassa) joten aika kummalliset oireet, jonka vuoksi silmälääkäri määräsi kuvauksiin. Neurologi luki tulokset ja mitään erikoista ei tehdä, mutta kun kolesteroli, se paha on korkealle, sim vastatinia, josta monelle on tullut lihaskipuja, joten rosuvastatin lienee sopivampi, mutta syön niitä mitä määrättiin ja "varmuuden vuoksi" myös primaspania. Näillä mennään ja toivon ettei verenkiertohäiriöitä tai infarktia tulisi. Tupakoinut en ole koskaan. Olen ollut pirteä liikkuva perusterve nainen 78v. Elämänhalu kova ja paljon olis mukavaa puuhastelua .

    • Anonyymi

      Voiko toispuoleiset kaulan vihlaisut johtua kaulasuonten kalkkeutumisesta/ahtaumasta?

      • Anonyymi

        Myös mietin noita ns. vihlaisuja? Onko kellään kokemusta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myös mietin noita ns. vihlaisuja? Onko kellään kokemusta?

        Ja entä tunne, että kaulaa puristaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja entä tunne, että kaulaa puristaa?

        Kaulan puristava tunne ei kyllä johdu verisuonen ahtaumasta vaan esim.kilpirauhasen tai lisäkilpirauhasten liikakasvusta tai nielun, ruokatorven ongelmista. Lihasspasmeista/ krampeista, jopa psyykkiset syyt, ahdistuneisuus ja pelko voi aiheuttaa kuristavaa tunnetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6935
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1231
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      827
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      746
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe