Kuinka paljon hakijoita on tuollaiseen rakennusmetarikoulutukseen, ja kuinka moni pääsee sisään? Kun katselin Amk:oiden sivuja, aloituspaikkoja ei paljoa ollut. Johtuuko tuo siitä että tuo on minun käsittääkseni aika äskettäin aloitettu koulutus? Tuleekon noita paikkoja vuosien mittaan enemmän?
Rakennusmestarikoulutus
2
437
Vastaukset
- aika helppoa päästä
Moi. Satuinpa sopivasti lukemaan kysymyksesi.
Rakennusmestarikoulutus on tosiaan amk:issa uusi koulutusohjelma, joka alkoi viime vuonna muutamalla paikkakunnalla (esim. Hämeenlinna, Helsinki, Espoo) ja tänä vuonna koulutus alkaa e.m. paikkakuntien lisäksi ainakin Turussa ja Tampereella. Koulutuspaikkoja on ainakin alustavien suunnitelmien mukaan tarkoitus huomattavasti lisätä koulutuksen vakiintuessa.
Hain itse tänä vuonna Turun koulutukseen ja luulin, että pääseminen on vaikeaa juuri noiden vähäisten aloituspaikkojen takia. Ensisijaisia hakijoita oli Turkuun noin 110 (yht. hakijoita yli 300) ja aloituspaikkoja 25. Loppujen lopuksi paikka irtosi helposti. Sain jo pohjapisteitä enemmän kuin mitä yhteispisteitä lopulta vaadittiin (59 pisteellä pääsi sisälle). Mua kyllä jeesas rakennusalan työkokemus, josta sain 25 pistettä, mutta ilman niitäkin olis paikka irronnut.
Ei ole siis kovin vaikeaa päästä. Keskinkertaisilla matemaattisilla taidoilla läpäisee kokeen. Itse treenasin ennen koetta prosenttilaskut ja geometrian perusteellisesti, monissa tehtävissä pärjäs ihan päättelyllä.
Osoitteessa www.koulutusnetti.fi on lisätietoa kaikista koulutuksista ja pisterajoita.- Tepit
Kiitti vastauksesta. Minulla on vielä aikaa ammattikorkeaan, mutta hyvä jos lisääntyvät aloituspaikat, on ainakin rauhallisempi mieli hakiessa jos no enemmän paikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241