Tulin tänne maalle ja tarkoitus olisi vaihtaa automaattilootaan öljyt. Jätin kuitenkin kaikki "oppikirjat" kotiin, joten kysynkin että mikä on suositeltu täyttömäärä? Auto on Town&Country (Grand Voyager) 3,8 -96.
Apuuva
Automaatti...
5491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
8.6 L (9.1 qts.) kertoo manuaali.
Koko laatikon öljymäärä saattaa olla mainittu, mutta normivaihdossa, kun otetaan vain laatikon pohja irti, vaihtuu hiukan yli 4 litraa. Määrä tarkastetaan auton käydessä. Ensin laitetaan arvioitu määrä öljyä ja tarkitetaan kylmänä ja moottorin käydessä, että ölyä on riittävästi. Ennen tarkastusta käydään hitaasti kaikki vaihteet läpi ja jätetään P-asentoon. Kun öljyt on ajettu kuumiksi, lisätään öljyä niin, että pinta on HOT-merkissä. Kuumiksi ajoon tarvitaan usean kymmenen kilometrin lenkki.
Ylitäytöllä saa laatikon rikki yhtälailla, kun jos öljyä ei ole riittävästi.
...kuulostaa oikeammalta. Vähän selailin jenkkisivustoja, niin sielläkin parissa keskustelussa mainittiin tuo n. 4 litraa. Sitten vielä vaihdon jälkeen tikusta tarkastus ja lisätään öljyä tarpeen mukaan.
....öljyä meni lootaan juuri se 3,8 l(suodatin vaihdettiin myös). Pari desiä pystyin vielä tarkastuksen lisäämään mutta välttämättä lisäystä ei olisi tarvinnut tehdä.
ei sillä sompailulla ole merkitystä.