Vatsatautia ruoasta?

Uskaltaako hotelleissa syödä ihan kaikkia ruokia ilman vatsataudin vaaraa? Vai kannattaako salaatit ym. jättää suosiolla väliin?
143182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kaikkea muuta söisin kyllä

Äänestä

kaikki ottaa aina eväät mukaan kotoa.
eikö matkalaukut ol sitä varten ?

Äänestä

Majoneesipohjaisia ruokia ainakin välttäisin.

Yleensä olen syönyt reissussa ruokia laidasta laitaan. Taannoisella reissulakin Sunny Beachillä maistuivat myös paikallisten katukojujen kanakebabit, pizzaslaissit ja uuniperunat. Jostain kuitenkin tuli pahemman laatuista pöpöä, kun ripuli on vaivannut vielä muutama päivä kotiutumisenkin jälkeen.

Tarkemmin ajatellen ehkä ne kanakebabit ois voinut jättää väliin. Lihaköntti, mistä lihat kebabiin leikataan ei välttämättä ole aina täysin kypsää.

Äänestä
  • chiken kebabeissa ne salaatit on niitä herkimpiä mahataudin aiheuttajia...itse olin kolme päiväää ripulisssa beachilla tänä vuonna...salaatit ovat koko päivän lämpimässä katu kojuissa,välttäkää niitä ja majoneesia.

    Äänestä

  • että... kirjoitti:

    chiken kebabeissa ne salaatit on niitä herkimpiä mahataudin aiheuttajia...itse olin kolme päiväää ripulisssa beachilla tänä vuonna...salaatit ovat koko päivän lämpimässä katu kojuissa,välttäkää niitä ja majoneesia.

    Me syötiin kaikkea laidasta laitaan. Kanakebabeja näytti menevän ainakin rantakadun Victoria Palace -hotellin päässä olevasta kojusta siihen tahtiin, että ei ne majoneesit ja salaatit siinä tiskillä ehdi hapantua. Käytimme aina desinfioivaa käsisuihketta ja söimme maitohappobakteereja. Tyttäremme sai oksennustaudin, mutta lääkärin mukaan syynä ei ollut ruoka vaan virus, jonka hän saattoi saada esim. uimavedestä tai toiselta ihmiseltä. Luultavasti sama virus aiheutti toiselle lapsellemme hengitysinfektion. Terve varovaisuus kannattaa, mutta ei saa olla hysteerinen; ruoasta pitää voida nauttia. Tauti tulee jos on tullakseen ja se yleensä myös paranee.

    Äänestä

Vältä samoja ruokia mitä yleensäkin kehoitetaan
välttämään etelässä eli kana ja majoneesi ovat
yleensä listalla ja samoin juomaveden ostaisin
pullotettuna.

Äänestä

No jaa, kaikilla reissuilla olen syönyt ihania täytettyjä uuniperunoita ja kanakebabia ym eikä koskaan mitään. Ainahan jotain voi tulla mutta yksi Bulgarin plussiahan on hyvä ruoka ja jollei siitä uskalla nauttia niin kyllä lomasta menettää ison osan.

Äänestä

palasin heinäkuun alussa matkalta ja seurueeni kanssa jätimme suosiolla majoneesit veks! salaattia voit syödä hyvillä mielin, mutta pidä huoli että siihen kuuluvat kasvikset ovat kylmiä/viileitä!

Äänestä

kävin,viikko kuumeessa ja ripulissa.

Äänestä
  • no voi jumaliste teidän kanssa!! just tommosia prkl:leen pöpö kauhusia...ei siellä tartte muuta kattoo ku ettei salaattia ja majoneesia syö! muuten voi syyä mitä haluu. jos oikein rupeette varomaan kaikkia mitä suuhun laitatte,ni jääkää suomeen!!!

    Äänestä

  • molo kirjoitti:

    no voi jumaliste teidän kanssa!! just tommosia prkl:leen pöpö kauhusia...ei siellä tartte muuta kattoo ku ettei salaattia ja majoneesia syö! muuten voi syyä mitä haluu. jos oikein rupeette varomaan kaikkia mitä suuhun laitatte,ni jääkää suomeen!!!

    parempi ottaa sitte täältä omat eväät mukaan, jos tolle linjalle lähtee..

    Äänestä

  • samaa mieltä.. kirjoitti:

    parempi ottaa sitte täältä omat eväät mukaan, jos tolle linjalle lähtee..

    salaattia ja majoneesia ei todellakaan kannata syödä!! voi saada pahemmankin pöpön, joka ei aiheuta pelkkää vatsatautia, vaan paraneminen voi olla pitkä prosessi..!!

    Äänestä

Minulla oli melkein koko loman (1vko) vatsa sekaisin, en tiedä mistä tuli, mutta ruuasta arvaamatta. Jotkut salaatit olivat aika pahan näköisiä. Yksi päivä meni pelkästään hedelmälinjalla.

Äänestä
  • Kauhea ripuli koko viikon meidän perheellä. Ruoka kannattaa ottaa mukaan Suomesta, niin ei tule tautia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirppu1 kirjoitti:

Uskaltaako hotelleissa syödä ihan kaikkia ruokia ilman vatsataudin vaaraa? Vai kannattaako salaatit ym. jättää suosiolla väliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu