Vaikka Suviseurat ovat onnellisesti ohi, niin koko loppukesäksikin on uskovaiselle tarjolla seuroja, joihin voi mennä sanankuuloon. Tärkeintä on seuroissa kuulla sanomaa syntien anteeksi saamisesta.
Monia seuroja järjestetään
Hynde.
7305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jumalan terve Hynde. On se ihanaa, kun seuroja järjestetään. OLE RAKAS JEESUS KIITETTY
Kyllä se seurapuhuja voisi puhua elämäntavoistakin, kuten tupakan vaaroista.
Lestadiolaisnuorisosta huomattava osa on jäänyt koukkuun tupakkaan sen takia, kuin ei ole siitä varoitettu seuroissa, vaan hymistelty jossain nurkkakuntakeskusteluissa.
On niin perin surkeaa katsella kesäseuroissa tupakoivia nuoria ja aikuisia sekä lapsia, jotka eivät tajua tupakan vaaroista mitään.
Kesäseuroissa porukka viihtyy tupakan voimalla, mutta samalla he unohtavat, että ovat niin suuresti sen himon pauloissa, mistä aiheutuu ennen pitkää vakavia terveyshaittoja.
On se nyt merkillistä, ettei näin tärkeästä asiasta voida puhua
Kyllä siitä on puhuttu ja puhutaan, ihan taisi olla jopa nuorten alustukessa muutamia vuosia sitten suvareissa. Sitä voi puskista kertoa vaikka minkälaisia "faktoja" nimimerkin takaa, kun ei ole oikeaa tietoa.
Ei se riitä, että joskus aniharvoi puhutaan. Jatkuvastihan siitä pitäisi puhua aivan samalla tavalla kuin parannuksen teostakin.
Eikö sitten Jeesuksen veressä ole voimaa vapauttaa uskovainen myös tupakan orjuudesta siinä samalla kun muitai syntejä uskoo joka kerta pois. Ei, kyllä tupakointi on pyhä asia, josta ei sovi puhua. MUistan kyllä tuon Nivalan suviseuojen tupakka-alustuksen.
Mutta heti alustuksen jälkeen tupakat sauhusi seurakentällä mielenosoituksellisesti. MIksei sitä pahetta voi kieltää seurakentältä, onhan siellä järjestysmiehiä vaikka kuinka.
Muistamme kuitenin korostaa seuroissamme, ettei tupakointi missään tapauksessaole syntiä, kuten korvakoru. Aamen.
puhua oikeista asioista eikä valehella - niin paljon pas*aa on "uskontunkiossa" tonkimati?
Testi