Vaikea paikka

tienhaarassa

Jotenkin on alkanut nämä uskonasiat mietityttää päivä päivältä enemmän. Haluaisi pysyä mukana, mutta kun se hengellisyys on jotenkin kadonnut itseltä. Omat lapset tietty haluaisi kasvattaa Jumalan valtakunnan osallisiksi, koska minusta tuntuu, että ei se voi missään muualla olla. Oma kohta on kuitenkin päässyt väljähtämään, enkä oikein tiedä mikä olisi hyvä ratkaisu tässä.

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kempelainen

      mutta etsi Jeesus.

      Suoraan et pääse Jumalan luokse.

      Mitä luulet tästä tarkoituksesta > Jeesus vastasi hänelle: "Totisesti, totisesti: jos ihminen ei synny uudesti, ylhäältä, hän ei pääse näkemään Jumalan valtakuntaa < Joh 3:3. Puhutaanko tästä TY,llä?

      ””. Oma kohta on kuitenkin päässyt väljähtämään, enkä oikein tiedä mikä olisi hyvä ratkaisu tässä.”” Mutta, muista, että Jeesus ei väljähdy, etsis todella elävä Jeesus.

    • sinussa ole

      Mun mielestä se hengellisyys on kadonnut vanhoillislestadiolaisuudesta, ei välttämättä sinusta. Homma tuntuu pyörivän kaiken käytännön puuhailun ja perheenkasvattamisen ympärillä, uskonasioista ei puhu kukaan. Että ei syy välttämättä sinussa ole.

      Mutta siinä voisit hiukan lieventää kantaasi, että se teidän ry olisi sama asia kuin Jumalan valtakunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7070
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      94
      5183
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3443
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3342
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2484
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1826
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1461
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1412
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1316
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1084
    Aihe