Pitäisiköhän

ottaa yhteyttä

lääkäriin? Syön kahta erilaista verenpainelääkettä. Normaalista näiden lääkkeiden kanssa verenpaineeni on ollut 120-145/75-85. Nyt toissa päivänä mitatessani verenpaine oli 134/69. Pulssi oli suurinpiirtein kuten ennekin. Lähinnä olen huolissani tuosta alapaineesta. Onkohan minulla liian raskas lääkitys? Minua on monta kertaa huimannut, että on täytynyt pysähtyä ja pitää kiinni jostakin. Vähän ajan kuluttua se on sitten mennyt ohi. Ylösnoustessa ei kylläkään ole huimannut.

4

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vallan mainio

      Jos tarkoitat tuota 69 lukemaa, niin sehän on erittäin hyvä. Ja mielestäni huimaus ei tuollaisilla paineilla vielä paineista johdu. Pitäisi mennä ainakin alle 110/60.

      Mutta jos huimaus on toistuvaa ja kovasti haittaavaa, niin tottakai siitä kannattaa mennä lääkärin kanssa juttelemaan. Liian matala verenpaine on vain yksi mahdollinen syy huimaukseen.

    • 69 on

      erittäin hyvä. Tuo normaali alapaineesi, 75-85, on hieman liian korkea, ainakin 85 lähelle menevät lukemat. 69 ei vielä lainkaan pitäisi huimata. Itse mittasin eilen 5min istumisen jälkeen iltapäivällä verenpaineiksi 99/61, ihan hyvät siis.

      • vastauksista

        Huolestuin sitten ihan suotta. Minulla ei vain koskaan, niin kauan kuin muistan, ole ollut noin alhaista alapainetta. Taitaa sitten lääkkeet purra hyvin! Huimaus tietysti voi johtua niskastakin, se rutisee kun käännän päätäni. Ja hartiat ovat ihan kivikovana. Sitä vain aina säikähtää ensin kaiken erilaisuuden johtuvan vakavammasta!


      • tekstit, varsinkin
        vastauksista kirjoitti:

        Huolestuin sitten ihan suotta. Minulla ei vain koskaan, niin kauan kuin muistan, ole ollut noin alhaista alapainetta. Taitaa sitten lääkkeet purra hyvin! Huimaus tietysti voi johtua niskastakin, se rutisee kun käännän päätäni. Ja hartiat ovat ihan kivikovana. Sitä vain aina säikähtää ensin kaiken erilaisuuden johtuvan vakavammasta!

        se punainen teksti!
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Tiesitko_etta.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3007
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2487
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2018
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1426
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1363
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1244
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1221
    Aihe