Toisten asialliset viestit poistetaan.
vaikka niissä vain kysytään asiallisesti kysymyksiä serifiltä.
Taas toiset saavat haukkua,kiroilla, haastaa riitaa minkä kerkiävät ja jopa he nauttivat tuosta.
Eikö olisi kaikkien parhaaksi että jos jotain kysytään serifiltä niin hän myös vastaisi.???
vaikka niissä vain kysytään asiallisesti kysymyksiä serifiltä.
Taas toiset saavat haukkua,kiroilla, haastaa riitaa minkä kerkiävät ja jopa he nauttivat tuosta.
Eikö olisi kaikkien parhaaksi että jos jotain kysytään serifiltä niin hän myös vastaisi.???
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ylläpidon ohjeen mukaan, sefujen ei tarvitse perustella poistojaan kirjoittajille.
Samassa ohjeessa mainitaan, että sefuja koskevat kirjoitukset poistetaan.
Joten...
Eikös olis kaikkien parhaaksi että tällä palstalla ei riidellä?
Keskustelun sheriffien
toiminta
Keskustelujen sheriffit valvovat keskustelupalstan toimintaa ja siellä keskustelevien ihmisten käyttäytymistä. Sheriffit eivät vastaa sivuston toimivuudesta tai teknisistä ongelmista, joten heille on turha antaa palautetta sivujen yleisestä toimivuudesta. Sitä varten joka sivulla on linkki palautteeseen.
Sheriffin kirjoittamat viestit keskustelupalstalle tunnistat siitä, että tämän rekisteröidyn nimimerkin perässä on pieni oranssi tähti.
Sheriffi puuttuu tilanteeseen jos joku kirjoittaa viestejä, jotka rikkovat keskustelujen sääntöjä. Sheriffillä on oikeus poistaa asiattomat viestit heti, kun sellaisen näkee. Myös Suomi24:n ylläpito poistaa asiattomia viestejä.
Sheriffit saavat käyttää harkintavaltaansa poistaessaan viestejä. Joillakin keskustelupalstoilla voi olla tiukempi linja kuin toisilla palstoilla ja tämä keskustelijoiden on hyväksyttävä.
Sheriffiä ei kannata turhaan syyttää sensuroinnista. Poistetut viestit eivät useinkaan edusta keskustelun laadukkainta tasoa.
Sheriffit voivat halutessaan siivota oman palstansa turhanpäiväisistä viesteistä, kuten tyhjistä tai lähes tyhjistä viesteistä.
Muista: Kun sheriffi poistaa viestin, poistuu samalla myös kaikki sen alla olevat vastaukset. Niitä ei siis erikseen sensuroida.
Epäasiallisesti käyttäytyvistä sheriffeistä voi ilmoittaa palautteen kautta.
Huomaa kohta että seriffi poistaa HETI asiattomat viestit kun näkee tai ylläpito poistaa???
Useastakaan pyynnöstä huolimatta ei poistu asiattomat jos ne koskevat tiettyjä kirjoittajia ,mutta salamannopeasti poistuu kaikki missä edes mainitaan sana sefu!
Joten kohta poistuu tämäkin!
Käyttöehdot: Kun vastaanotan sheriffin tehtävät Suomi24:ssä, sitoudun noudattamaan Suomi24:n sääntöjä, hyviä tapoja sekä Suomen lakia. En käytä väärin asemaani enkä oikeuksiani, olen tasapuolinen ja pyrin pitämään palvelun mahdollisimman asiallisena.
Noudatan ylläpidon ohjeita ja linjauksia, ja toimin niiden mukaisesti. En julkaise tai välitä ylläpidolta vastaanottamiani tietoja ja viestejä ilman erillistä lupaa, en esimerkiksi kommentoi niitä julkisesti tai kopioi niitä keskustelupalstoille enkä chattiin.
ja mikään näistä ei toteudu kun terrististä on kyse !!!
ylläpidolle raportoimaan sinun aktiivisesta hyökkäilystäsi Terristiä kohtaan.
Rikot palstarauhaa rähinöidessäsi.
Koska palsta ei ole siisti ja on puolueellinen.
olen kysynyt samoja kysymyksiä ylläpidolta ja sefulta itseltään,ylemmiltä tahoilta ja tehnyt valituksen ylläpitoa ylemmäs sefun toiminnasta.
Kuule ihan se ja sama mitä sinä raportoit!
jos et näe, suora lainaus keskustelujen ohjeista:
Emme velvoita sheriffejä kommentoimaan toimiaan tai viestien poistoa palstalla.
ja linkki ohjeisiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/ohje/#ukk
Hän ilmeisesti näkee vain sen, mitä haluaa tms.
Ymmärtääkseni toi sakuli on entinen sefu, miksköhän entinen ?
"suuresta tuntemattomuudestasi" käsin ,iänikuiseen arvuutteluusi miksiköhän?kukahan?oliskohan?voiskohan?...
Olen sen sanonut useampaan kertaan ja sanon kerran vielä.
Ihan kuule itse sanoiduin hommasta irti,syitä oli monia ja yksi niistä oli tappouhkaukset sähköpostiin jotka jäljitettiin ja kaveri sai tuomionsa.
Aika ei riittänyt moderoida kolmea palstaa ja aika aikansa kutankin.....
Keskustelujen sheriffit valvovat keskustelupalstan toimintaa ja siellä keskustelevien ihmisten käyttäytymistä. Sheriffit ovat ihan normaaleja kansalaisia, joten heille on turha vierittää sivujen yleistä toimivuutta koskevia palautteita. Sitä varten joka sivulla on linkki palautteeseen.
Sheriffi puuttuu tilanteeseen jos joku kirjoittaa viestejä, jotka rikkovat keskustelujen sääntöjä. Sheriffillä on oikeus poistaa asiattomat viestit heti kun sellaisen näkee. Myös Suomi24:n ylläpito poistaa tarvittaessa asiattomia viestejä.
Sheriffit saavat käyttää harkintavaltaansa poistaessaan viestejä. Joillakin keskustelupalstoilla voi olla tiukempi linja kuin toisilla palstoilla ja tämä keskustelijoiden on hyväksyttävä.
Sheriffiä ei kannata turhaan syyttää sensuroinnista. Poistetut viestit eivät useinkaan edusta keskustelun laadukkainta tasoa.
Sheriffit voivat halutessaan siivota oman palstansa turhanpäiväisistä viesteistä, kuten tyhjistä tai lähes tyhjistä viesteistä.
Muista: Kun sheriffi poistaa viestin, poistuu samalla myös kaikki sen alla olevat vastaukset. Niitä ei siis erikseen sensuroida.
Huomaa hyvin meiningin. Kauheita julmia ajojahteja joitakin kohtaan. Ex-sakulin/hatamin viestit poistuvat pikavauhtia.
Se se vaan on sillä lailla
että tässäki maassa on
sitä on paljon mälsää
ei sitä tartte edes paljon kavereilta kysellä
kun vaan viittii vähänkin tsiikata ympärilleen
kaiken maailman törpötkin ne luulee olevansa vaikka mitä
mut ei ne oo ku hemmetin moisia sössöjä vaan
on sitä ollu ennenkski nuijasotia tässä maassa
mut olispa täs nuijalla töitä,,,,,,
Simo Salmisen rotesti laulu
tuli just radiosta;))
sieltä äkkäsin sanojen sopivuuden palstaan;)