Synnytin tammikuussa. Loppuraskaudesta sain saikkua pakaraani liikkumisen jälkeen ilmaantuneen vihlomisen vuoksi. Oli kovansorttista tuskaa, en päässyt juuri mihinkään ilman kyynärsauvoja. Nyt vaiva uusiutui reippaan kävelylenkin jälkeen. Yritin lepuutella pari viikkoa, tuloksetta. Kävin arvauskeskuksessa kuulemassa, että on kuulemma normaalia palautumiseen liittyvää ja että pitäisi jumpata ympäröivät lihakset kuntoon. Vaan kun ei kärsi ja liikkumisesta vaivan uudelleen sainkin. Tammikuusta tähän vaivan uusimiseen asti olin pystynyt liikkumaan melko normaalisti. Yritin kysellä, onko lihas- vai hermoperäistä, jotta edes tietäisin, onko kipu huono merkki; revähtänyttä lihasta en kivulla riskaisi, mutta jos tuska tulee vain hermosta, niin tulkoon - jalkaa vain toisen eteen sitten vaikka hampaat irvessä. Särkylääkettä tietysti määrättiin, kuten suunnilleen kaikkiin vaivoihin, mutta syytähän se ei selvitä. En siis aio syödä niitä. En tunne ketään, jolla olisi palautuminen näin kinkkiseksi mennyt. Olisi kiva kuulla, onko tää oikeasti tavallista ja jos on, niin jollain on varmaan paranemiskonsteja... Mulla on nyt taas kyynärsauvat käytössä. Niillä pääsen kyllä näppärästi liikkumaan kun yksin olen, mutta vauvaa kantaessa on tuskaa ja vaunukävelytkin täysin pois laskuista. Paikallaan ollessa ei onneksi satu ollenkaan. Kiitos paljon jo etukäteen, jos kellään on mitään vinkkejä, miten tästä eteenpäin. :)
Ristiselkä ja pakara
yhä sökönä
4257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Googletapa sanalla piriformis, luulenpa että siitä saattaa sulla johtua nuo kivut.
Mahtavaa, miten voi yksi avainsana auttaa ratkaisun lähteille. Googlasin ja oireet vaikuttivat tutuilta. Asia varmistui fysioterapiassa, josta sain jumppa- ja venyttelyneuvoja. Ihanaa, että kyse ei ole välilevynpullistumasta tms. Siispä kiitos sulle, joka vinkkasit piriformiksesta!
t. Alkuperäinen
mulla tulee välillä lonkka kipeäksi ja varsinkin kahdessa viimeisessä raskaudessa on ollut sama ongelma. Vika vaan ei ole ollut lihaksiss atai hermoissa varsinaisesti vaan luut on siellä jumissa. Käynti kiropraktikolla kahdesti on aina toiminut ja parasta on se,e ttä kipu hellittää heti eikä vasta joskus. Tyyristä lysti on, mutta kun samalla niksautetaan auki niskat sun muut aniin on varsin irtojäseninen olo sen jälkeen.
Oma kipuni on alkuun issiassärkyä muistuttavaa mutta tarkentuu sitten lonkkapistoksi ja on todella tuskainen. Tosin kun pääsen kävelyssä alkuun niin kipu hellittää, mutta alkumetrit on pirullisia ja nouseminen vaikka tuolista todella tuskaa.
Kannattaa kokeilla!
Onko särky vain pakarassa? Jos tuntuu jatkuvan alemmas, saattaa olla iskias. Kai ne sen ois osannu "arvuutuskeskuksessakin" todeta. Itselläni on ollut raskausaikoina ja niiden jälkeen iskiassärkyä. Siihen mummoni kertoi hyvän hoitokeinen. Kerää niityleinikkejä, murskaa ne veitsellä ja aseta siteellä murska särkevän jalan nilkkaluun päälle (jalan ulkosivulle) yöksi. Ei saa laittaa paljaalle iholle. Usko tai älä, mutta viimeistään kahden yön jälkeen särky oli poissa, ainakin muutaman päivän.
Toivottavasti saat jalkasi kuntoon. Tuskin kannattaa särkylääkkeitä kovin pitkään käyttää. Parempi, että hakeudut jollekin yksityislääkärille. Maksaahan se hirmuisesti, mutta liikkuminen on tärkeä juttu. Ja jos kauan varoo jotakin kohtaa, rasitus saa jonkun toisen paikan kipeytymään.