Paljonko sf-mitta?

Ihan uteliaisuuttani kyselen että minkäkokoisia massuja teillä on ollut raskausviikolla 33? Mulla tuo sf-mitta 28 ja tuntuu että kaikki kummastelee kovin pientä mahaa. Itselle kyllä jo ihan riittävän tukala tämäkin :)
Onko muuten ihan normaalia että näihin viikoihin mennessä ei oo saanut vielä minkäänlaista kokoarviota tms.? Viimeksi ultrailtu ja mittailtu rakenteessa viikolla 19.
6475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Maha näyttää ihan tarpeeksi suurelta: Pientä lasta odotellaan taas. Paino tai koko arvioita on tehty viimeksi rakenneultrassa joskus 22 viikolla.

Äänestä
  • Moips! =)

    Mulla rv 31 menossa, ja nyt sf-mitta oli vasta 25cm. Ja tosiaan kaikki kummastelevat pientä vatsaa...

    Ja kyllä, mullakin olo jo pikkasen silti tukala, ja tuntuu että nyt viime torstailta jollon neuvola oli, niin ois pikkasen masu kasvanutki, ties vaikka sf "jo" 26cm... Noh tiistaina selviää neuvolassa :D

    Äänestä

Mulle ei meyöskään oo tehty mitään arvioita, ainoastaan neuvolatäti sanoi, etteivät päästä ultraan vaikka pieni sf-mitta kun oon itse niin pieni ja mies normaalikokoinen niin ettei voi edes odottaa kuin n. 3kg vauvaa.. Eli pikkuista odotellaan mutta muuten ei paino arvioita tms ole tehty...

Äänestä
  • Rv 30 sf-mitta oli 30, eli ylärajalla...yhtään ei ole tukala olo ja mielestäni vatsa on pieni :)

    Äänestä

..on pieni masu. Rv 32 1 sf-mitta oli 27cm. Joten aikalailla samoilla käyrillä sinun kanssa. Viimeksi neuvolassa (rv37) mitta oli 31cm. Lääkäri veikkaili vauvan syntymä paino-arvioksi n. 3kg tai vähän reilu.

Äänestä
  • Itselleni passaakin kyllä vallan hyvin semmoinen kolmikiloinen vauva :) Pelottas kovin suurta synnyttääkään..
    Olin vaan alunperin jotenkin niin varma että turpoan valtavaksi valaaksi heti alkumetreiltä lähtien. Mutta täähän on mennytkin yllättävän leppoisasti ja kilojakin tullu vaan n.10kg.
    Rauhoittavaa kuulla että tää mun sf-mitta on ihan passeli, kun välillä tosiaan meinas usko loppua muiden kauhistellessa pienuutta. Vaikka olis kai ne neuvolassakin asiasta maininneet jos nyt epätavallisen pieni olisi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeeeeeee kirjoitti:

Ihan uteliaisuuttani kyselen että minkäkokoisia massuja teillä on ollut raskausviikolla 33? Mulla tuo sf-mitta 28 ja tuntuu että kaikki kummastelee kovin pientä mahaa. Itselle kyllä jo ihan riittävän tukala tämäkin :)
Onko muuten ihan normaalia että näihin viikoihin mennessä ei oo saanut vielä minkäänlaista kokoarviota tms.? Viimeksi ultrailtu ja mittailtu rakenteessa viikolla 19.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu