Meillä siis aika pahanhajuinen kämppä, kun tuon meidän poikapennun (meillä siis vain yksi kissa, n. puoli vuotta vanha poika) wc haiskahtaa aika kamalalta. Käytämme paakkuuntuvaa kissanhiekkaa, ennen oli Pirkan kissanhiekkaa, nyt on joku Intersand extreme classic, joka on vauvatalkilta tuoksuva ja imee hajuja (ainakin niin pakkauksessa lukee). Hiekkalaatikko on kannellinen, ja lapioimme jätökset aina kun vaan muistamme/ehdimme, yleensä siellä on silloin parit pisut, kakat lapioimme heti kun tulee, koska heti rupeaa koko kämppä haisemaan ihan kamalalta! Tällä hetkellä wc on parvekkeella, öisin sisällä olohuoneessa. Vessassa emme voi sitä pitää, koska se on liian pieni, eikä sinne mahdu.
Eli nyt jotain apuja näihin hajuongelmiin, jos on jotain vinkkejä tai muuta?
Hajuongelmia
4
325
Vastaukset
- ....
Millaista ruokaa syötätte? Se vaikuttaa jätösten hajuun. Kannattaa syöttää siis laadukkaita ruokia jotka vähentävät hajuja. Myös hiekkoja voisi kokeilla erilaisia. Ja kannattaa muistaa että kollinne on siinä iässä että sen pisut alkavat haiskahtamaan tosi voimakkaasti, koska ne on tarkoitettu merkkaamiseen. Tähän auttaa vain leikkaus.
- Papunen
Tuossa edellä nyt olikin jo ne ensimmäiset mieleen tulevat vaihtoehdot. Kaverilla on sellainen sähköllä toimiva hajunpoistaja, eli vähän kuin ilmanpuhdistaja, mutta paljon paljon pienempi. Tarkempia tietoja minulla siitä ei ole, mutta varmaan jostain kodinkoneliikkeestä tai netistä saa enemmän tietoa, jos on jo tosi epätoivoinen, eikä mikään auta. Se on kuulemma auttanut hyvin ainakin avonaisen pellettilaatikon ja kolmen kisun kanssa.
- joku
No ruoan vaihtaminen parempaan (=eläinkaupan raksut, raaka liha jne), leikkaus ja avovessa. Ja kannattaa kokeilla erilaisia hiekkoja, niissä on eroja.
- Vaan .
Eläinkaupasta saatava Ever clean niminen kissan hiekka on meidän usemman kissan kodissa todettu mainioksi .
Maksaa noin 20 e 10 kiloa ja on erittäin riittoisaa!Mikrohiekkana tietnkin hieman kulkeutuu mutta meillä ongelma ratkaistiin pienellä asiaan tarkoitetulla matolla laatikon eteen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909