Kymco sammuu kun painaa kaasua

jusim

Tänään tuli kymco zx feveriin sellainen vika että sammuu heti kun painaa kaasua. Tyhjäkäynnillä pysyy hyvin käynnissä. Missähän voisi olla vika?

11

16290

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jusim

      Vielä sellaista että skootteri oli seisonut tallissa viimeiset 2 vuotta ja otettiin vasta eilen ajoon. Eilen vielä toimi ihan ok.

      • mesetti

        Yleensä kaasariin jäänyt vanha bensa tukkii suuttimen, en ole varma onko minkämallinen kaasari tossa mutta jos on normaali, niin kohokammion neulaventtiili yleensä jumissa. Se aiheuttaa myös tulvimista. Vika viittaisi että pääsuutinpiiri on tukossa jos kerran tyhjäkäyntiä käy, korjaus: kaasari irti, kohokammion kansi auki ja paineilmalla kaikki reiät puhtaaksi, ensin suuttimet irti. ja myös suuttimien läpi ilmaa.


    • Itselläni on Kymco KXR 250 ja vähän samaa vikaa. Minulla auttaa, kun joko antaa pyöriä ilman kaasua vähän aikaa eli lämmitä tai sitten ihan aavistus ryyppyä ja heti ajamaan. Nimittäin sammuu vapaalla ollessa, mutta ei vaihde (tai variaattori) päällä. Vähän ihme juttu, mutta kun tietää ei haittaa mitään

    • japeee

      joo se on kymcon tyyppivika.. se on monessa kymcossa sama homma..

    • walger

      saakohan se liikaa poltto ainetta ja tukehtuu? jos vikana niin kaasari auki ja voit kokeilla pienempiä suuttimia jos helpottas! en tosin mee vannomaan että vika on just siellä mut tuli ensimmäisenä tommonen vika mieleen

      • mesetti

        miten suuttimet voi isoja ollla jos ne joskun on toiminut niillä kuitenkin


      • Saman asian kokenut ipana
        mesetti kirjoitti:

        miten suuttimet voi isoja ollla jos ne joskun on toiminut niillä kuitenkin

        Useimmiten Kymcoissa vakio suutin on 0.8 mm joka on liian pieni ja toimii mopon eräänlainen kuristin jonka takia mopo ei toimi oikein.

        Kun vaihtaa tavan suuttimen tilalle jonkun 0.95-1.05mm(1.05mm on suurin suutin mitä myydään markkinoilla.) kokoisen suuttimen niin tätä vikaa ei enää ilmene.

        PS: Itselläni on 1.35mm suutin joka on fiksattu 70cm3 pytyn takia.
        On ennenkin tullut vika vastaan muissakin kymcoissa kun on niitä tullut korjailtu ja viritettyä.


      • super 9's
        Saman asian kokenut ipana kirjoitti:

        Useimmiten Kymcoissa vakio suutin on 0.8 mm joka on liian pieni ja toimii mopon eräänlainen kuristin jonka takia mopo ei toimi oikein.

        Kun vaihtaa tavan suuttimen tilalle jonkun 0.95-1.05mm(1.05mm on suurin suutin mitä myydään markkinoilla.) kokoisen suuttimen niin tätä vikaa ei enää ilmene.

        PS: Itselläni on 1.35mm suutin joka on fiksattu 70cm3 pytyn takia.
        On ennenkin tullut vika vastaan muissakin kymcoissa kun on niitä tullut korjailtu ja viritettyä.

        Oma kymco ei lähe alkuperäisellä suuttimella käyntiin ollenkaan, kun vaihoin isomman, toimi melko kauan,mutta nyt kesällä alkanut sammumaan(käyntiin lähtee).
        Miten toimia, voisko joku auttaa, vastatkaa pian.


    • kofkog

      kymconi sammuu yhtäkkie tielle ja varsinkin vesisateella. virrat pois ja venaa pari minuuttii nii sen jälkee taas lähtee käyntii. mikä vois olla syy tähä sammumisee?

    • 619 kymco

      minulla oli samavika juuri tässä zx fevereissä putsasin ilmanputsarin bensalla nii joha alkoi toimia

    • madboby12345777

      Miksi kukaan ei kerro että missä vika oli ja miten vika selvisi.Itsellä kymco agility, ja tukehtuu kun pistää kaasun pohjaa. Putsasin kaasarin ja vaihdoin tulpat, bensat ja seos 2 kierrosta auki. Kymcon myyjä sanoi että ei ole isompia suuttimia vaan pitää porata . Outia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      50
      1287
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      431
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      429
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe