Elimistössähän on kaikki vähän pepullaan darras, niin oon miettiny, et jos tökkäis vähän insuliinii reiteen, jeesaskohan se siihen kauheeseen vapinaan ja tasapaino-ongelmiin?
Heh joo joo, tiedän tiedän "Koita tökätä vaikka koko satsi" EI! en koita, mut jos joku 5-7 yksikköä..
Onkos kokemuksia?
Insuliini
3
934
Vastaukset
- Diabetikko
Taitaa olla sokeriarvot alhaalla muutenkin joten ei kannata insuliinia laitaa, saattaapi henkilähteä. Mittaa sokeriarvot ja mieti kuinka alas 5-7 yksiköllä mennään.
Kunnon hiilidyhdaattipitoinen aamiainen auttaa tilanteeseen paljon peremmin.- totta!!
Tuota en muuten ajattellut itsekkään, että nehän ovatkin tietenkin JO alhaalla ja siitä johtuu myös se heikkois.. Miten mä en tota tajunnut!?!?! Hyvä kun sanoit.
Minulla onkin sokerimittari kotona, joten enskerralla kankkusaamuna mittaankin ekana sokerin, pitää varmaan piikit ja liuskat kaivaa esiin valmiiksi, kun ei taida siinä tutinassa muuten onnistua.
Urheilujuomilla ja glukoosipastilleila taituroin muutoin aika paljon, siis meinaan ihan selvinpäinkin, kun tuntuu että välillä ei vaan meinaa taju pysyä päässä, eikä kynä kädessä. - Diabetikko
totta!! kirjoitti:
Tuota en muuten ajattellut itsekkään, että nehän ovatkin tietenkin JO alhaalla ja siitä johtuu myös se heikkois.. Miten mä en tota tajunnut!?!?! Hyvä kun sanoit.
Minulla onkin sokerimittari kotona, joten enskerralla kankkusaamuna mittaankin ekana sokerin, pitää varmaan piikit ja liuskat kaivaa esiin valmiiksi, kun ei taida siinä tutinassa muuten onnistua.
Urheilujuomilla ja glukoosipastilleila taituroin muutoin aika paljon, siis meinaan ihan selvinpäinkin, kun tuntuu että välillä ei vaan meinaa taju pysyä päässä, eikä kynä kädessä.Vähennä insuliinin määrää niin ei tarvitse nauttia niin paljoa hiilareita korjaamaan verensokeria ylöspäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741