Sadevesityhjentyvä?

Pettynyt

Kertokaapa kokemuksesta minkä merkkiset veneet oikeasti ovat sadevesityhjeneviä?

Terhi Nordic ei sitä ole jos veneeseen kiinnittää 20 hp moottorin.

9

13412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yamalin

      Yamarin 46 SC (4610), kaikki vesi menee perästä järveen.

    • malliston

      uudemmat pulpettiveneet ainakin ovat. Itsellä oli viime kesänä Suvi 4200 ja nyt Suvi 4500, ovat kokonaan tyhjentyviä, jos nyt ei aivan mieletöntä konetta sinne perään laita. Tietysti istuinkorkeudesta joutuu tinkimään kun on kaksoispohja.

    • Sustelija

      Ainakin Busterit ovat sadevesityhjentyviä. Tietenkin jos on lastia paljon, on tulpat laitettava kiinni, muuten vesi virtaa sisään.

      • minävaantas

        bustereissa on pilssi automaattinen sisärungossa, sade ja roiskevesi lähtee automaattisesti eikä tarvi tulppaa sisäpuolella pitää. näin uusissa M/L ja suuremmissa malleissa. Sadeveden tyhjentymisessäkään nykybustereissa ei ole tukkeutumisen vaaraa niinkään kuten vanhoissa oli.


    • sadevesityhjenevä

      Olet ilmeisesti sekoittanut itsetyhjentyvän ja sadevesityhjentyvän. Terhi Nordic on sadevesityhjenevä, joka tarkoittaa sitä, että vene tyhjenee sadevedestä tulppa auki ilman kuormaa laiturissa olleessaan. Kuormattuna ihmisillä vesi virtaa Nordiciin jos tulppa auki. Tuollaisesta selvitäkseen pitäisi olla sitten se itsetyhjentyvä vene.

      • Ei hyvä

        Ainakin meillä vesi alkaa virrata voimalla sisäänpäin heti kun ottaa tulpan pois. Sen takia tulppaa on pidetty Nordicissa koko ajan paikoillaan.

        En ole uskaltanut kokeilla lopputulosta jättämällä tulppaa pois ja poistua veneestä. Pitäisikö veden häipyä veneestä kokonaan kun hyppään pois veneestä?


      • terhi
        Ei hyvä kirjoitti:

        Ainakin meillä vesi alkaa virrata voimalla sisäänpäin heti kun ottaa tulpan pois. Sen takia tulppaa on pidetty Nordicissa koko ajan paikoillaan.

        En ole uskaltanut kokeilla lopputulosta jättämällä tulppaa pois ja poistua veneestä. Pitäisikö veden häipyä veneestä kokonaan kun hyppään pois veneestä?

        Paattisi lienee imenyt niin paljos vettä uretaaneihin, että kelluu tarkoitettua syvemmällä ja vesi virtaa väärään suuntaan. Se on terhi ominaisuus, että 4-5m avovene painaa loppukesästä 500 kiloa...


      • 3bg
        Ei hyvä kirjoitti:

        Ainakin meillä vesi alkaa virrata voimalla sisäänpäin heti kun ottaa tulpan pois. Sen takia tulppaa on pidetty Nordicissa koko ajan paikoillaan.

        En ole uskaltanut kokeilla lopputulosta jättämällä tulppaa pois ja poistua veneestä. Pitäisikö veden häipyä veneestä kokonaan kun hyppään pois veneestä?

        Joo muistan saman omastani aikoinaan, kyllä se vesi sen takia sisään tulee koska olet itse veneessä painona. Oletan nyt, että veneesi on ehjä eikä vettynyt.
        Pakkohan sieltä on pois uskaltaa hypätä, vesi ei välttämättä viimeistä pisaraa myöten poistu kuormasta riippuen sanoo ohjekirja josta copy-pastasin seuraavaa:

        Sadevesityhjennys
        Terhi-veneen avotila on kuormittamattomana
        sadevesityhjentyvä. Veneen voi siis tyhjänä jättää
        kellumaan ilman pohjatulppaa, jolloin sadevesi
        valuu ulos.
        HUOM!: Muista sulkea tulppa, kun astut veneeseen
        tai kun kuormaat venettä. Varmista tyhjennysreiän
        toimivuus pitämällä se puhtaana puiden
        lehdistä ja muista roskista. Veneessä olevasta kuormasta
        riippuen vene ei välttämättä täysin tyhjene
        pohjatulppa avattuna. Mikäli veneessä on pitkään
        vettä, saa pinnat puhdistettua parhaiten välittömästi
        tyhjennyksen jälkeen (katso kohta 4.1).


    • Nimetön

      Itse en ole kokeillut pohjatulpan irroittamista, mutta olen hoitanut asian pienellä lapsen nyrkin kokoisella automaattisella pilssipumpulla. Tarvitsee asentaa 1 on/off kytkin pumpulle sekä sulakkeet. Poistoletkuksi käy vaikka pyykinpesukoneen poistoletku laidan yli kaiteeseen sidottuna. Pumpun olen asentanut pulpetin alle. Veneen pohjalle jää jonkinverran vettä, mutta se hoituu äyskärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      150
      2911
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      99
      1850
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1359
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1342
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe