Varapaikalta pääsy

epätietoinen...

Hain kahteen lukioon joiden keskiarvot olivat 8,25 ja 8,00. Oma keskiarvoni oli 8,23 ja haluaisin tuohon ensin mainittuun, mutta miten varapaikalle ilmoittautuminen tapahtuu ja ottavatko kaikki koulut opiskelijoita varapaikoille? Koska sen sitten saisi tietää, onko päässyt?

4

326

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haenyt.fi

      Tänään alkoi täydennyshaku osoitteessa haenyt.fi.
      Voit sitä kautta hakea varapaikalle haluamaasi lukioon. Ainoa huono puoli on, että jos pääset, koulu alkaa myöhemmin, koska tiedot valinnoista saa aikaisintaan 20.8.

      Kaikki lukiot eivät ole mukana täydennyshaussa. Löydät oman lukiosi haenyt-sivuilta, jos se on mukana täydennyshaussa.

      • NoName

        nojuu,eli ite pääsin varapaikallaomaan lukioon, soitin lukion rehtorille ja pyysin tietoja lukioon pääsemisestä ja hän lupasi ilmottaa sitten ku varapaikka aukeaa.En tiedä onko tavat muuttunu nyt sitte, mut ei mun ainakaa tarvinnu mtn kaavakkeita alkaa täyttelee, opiskelin siellä toisessa koulussa pari viikkoa ja siirryin opiskelee samoja aineita sitten tähän uuteen.


      • Uusi käytäntö
        NoName kirjoitti:

        nojuu,eli ite pääsin varapaikallaomaan lukioon, soitin lukion rehtorille ja pyysin tietoja lukioon pääsemisestä ja hän lupasi ilmottaa sitten ku varapaikka aukeaa.En tiedä onko tavat muuttunu nyt sitte, mut ei mun ainakaa tarvinnu mtn kaavakkeita alkaa täyttelee, opiskelin siellä toisessa koulussa pari viikkoa ja siirryin opiskelee samoja aineita sitten tähän uuteen.

        Tänä vuonna on ensimmäistä kertaa otettu käyttöön täydennyshaku, jonka kautta varapaikat täytetään. Rehtori ei siis suoraan enää voi täyttää varapaikkoja.


      • homma on
        Uusi käytäntö kirjoitti:

        Tänä vuonna on ensimmäistä kertaa otettu käyttöön täydennyshaku, jonka kautta varapaikat täytetään. Rehtori ei siis suoraan enää voi täyttää varapaikkoja.

        muuttununna. itse hain vuonna 99 lukioon, ja ilmaisutaito painotteiseen tampereelle, eli TYKkiin. Ja rehtori huomasi kuinka halukas olin, ja otti minut sinne :) pisteitä ei ollut paljoa paitsi, joten se edesauttoi tilannettani. ystäväni haki samaiseen kouluun, eiä päässyt, mutta rehtori oli ihana ja ehdotti jo vaihtoa puolen vuoden jälkeen, ja sitten ystävänikin pääsi.. silloinkin toki katsottiin todistusta, mutta hyvä ja "kova" työ palkittiin (em. lukioon keskiarvoraja on yli 9,0, silloin kun hain 9,23) ja koulupaikka rämpsähti. :) kannattaa osoittaa kiinnostus. ja sitten jos ei aukene ovet, varsinkin jos käytäntö muuttunut, kannattaa puolen vuoden tai vuoden jälkeen kysellä paikkaa. :) Tsemppiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe