Suomessa on 150000 hirveä joista kuolee noin 5000-10000 hirveä luonnollisen kuoleman tämä tapahtuu hirvien talvehtimisalueilla jossa reviiri sudet elävät.Reviiri sudet saalistavat heikko kuntoisia eläimiä,puremalla hirven takajalkoihin,josta seuraa havakuume,ja hirvi on helppo saalis,pehmoisessa lumessa suden käydessa ison terveen hirven kimpuun on suuri riski saada kuolettava isku.Olen metsästänyt 20 vuotta susi aluella,eikä olesattunut yhtään iskua päivällä,mikä viittaa siihen että reviri sudet eivät ole aktiivisia päivällä.Ne sudet jotka on ajettu pois reviriltä,ovat yleensä nuoria uroksia jotka ovat nälissään ja arvaamattomia,nämä sudet ovat ongelma susia ja pitäisi lopettaa heti.Nämä sudet kuolevat jos ne ei saa ruokaa koti eläimistä,nämä ovat vaarallisia myöskin ihmisille.Muutamia vuosia sitten tälläinen susi hykkäsi,koiran perässä eteiseen ja talon isäntä tappoi sen rastakalla jonka emäntä hänelle antoi.Susi oli nälkäkuoleman partaalla,tosi huonossa kunnossa.
Kokemuksia susista
Joutomies
5520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sun vuodatukses kuuluisi vaikka luonnon eläimet palstalle, vaan mitä sen laitoit.
Mikä on ranstakka?
Noin metrin pituinen, usein nelikulmaisesta rautapuikosta tehty, ja varsiosaltaan puneelle kierretty pirtinuunin pesään työnnettävä, kärjestään sopivaksi muovailtu hiilien kohentelua varten, joka sopii erityisen hyvin susien tappamiseen, kun ne tuovat kallonsa huitaisu etäisyydelle.
Se siinä on kummallista, että tosiaankin susi tuo kallonsa sen ranstakan lentoradalle.-Eikös ookki.
että ranstakka on variksen sulka, jolla isäntä metsästäjän mielestä tappoi suden.
Laskettelet. Varis är kråka ock sulka är fjäder ! Ranstakka tule Ruotsin kielestä alku lienee muotoa branstak, joka tarkoittaa tulen kepitintä tms.
Juttuakin löytyi:
http://www.karjalanmaa.fi/tarkennus.php?lehti=412&id=2112