Heippa!
Mietin olisiko tämä sopiva palsta laittaa tämä minun kysymykseni... elikkä, käyn säännöllisesti duunissa ja aina kotiin tullessani tunnen olevani jotenkin ihan rättipoikki. Kuntosali ei maita työpäivän jälkeen ja tuntuu ettei vaan huvita tehdä mitään. Mistä saisin sen iloisuuden, onnellisuuden jaksaa tehdä jotain vielä iltapäivällä? Ystäviä on vain muutama ja aina eri rytmi. Mitä te ihmiset touhuatte päivisin yksin ollessanne ja mistä se onnellisuus kumpuaa teihin? Haluaisin niin tämän vapaa-aikanikin raiteilleen :) Muuten menee vaan makoillessa ja huomaakin, et aijoo ja taas nukkumaan...
Vapaa-ajan onnellisuus?
2
682
Vastaukset
- hyvä...
Heippa sulle, tosi hyvä keskustelun aihe.Aivan,duunin jälkeen on yleensä rättipoikki ja ei jaksa kun sohvalla maata,mutta...sitten voisi yrittää motivoida itseään johonkin muuhun,kuin kuntosaliin.Kesällä on kiva lähteä vaikka kävelemään ulos.Kävele vaikka jäätelökiskalle ja osta jäätelö.Minä itse pyöräilen paljon ja pyöräilenkin usein ystävieni luo.Matkaa kertyy,kuin huomaamatta kymmeniäkin kilometrejä.Hyötyliikuntaa siis.Keksi itsellesi kesäharrastukset ja talviharrastukset ja koita vääntäytyä niiden pariin säännöllisesti.Usko pois saat voimaa niistä myös duuniin.Ja yhtä virhettä älä tee...älä jämähdä mihinkään keskustelupalstaan.Se ei ole aitoa.Se vie vähänkin vapaa-aikasi ja perhe-elämä unohtuu harrastuksista puhumattakaan.Siinä sitten istut läppäri sylissäsi koko illan ja keskustelet huh
- lähes onnellinen
Tässä minun tapaukseni.
Vaihdoin vuosi sitten työpaikkaa, eli tein fyysistä työtä ja siirryin "konttorityöhönön". Tämä uusi työ tuntuu rasittavan enemmän henkistä kanttia. Töistä tullessani olenkin huomannut olevani huomattavasti väsyneempi/ärtyneempi, kuin edellisestä työstä tullessani.
Näin ollen kotiin tultuani tunnekuohun tasaannuttua minulle tuleekin hyvä olo ja viikonloppuisin hyvän olon tunne on huipussaan. Jos viikonloppuisin vietän aikaa rennosti kavereiden tai sukulaisten kanssa, niin minulle tulee tunne etten tahtoisi tuon ajan loppuvan koskaan. Arjen tultua rupeaa taas pinna kirimään.
Mitään varsinaista harrastusta minulla ei ole, mutta aina olen jotain tekemistä keksinyt. Yleensä kodin työt vievät osan vapaa-ajastani, pitävät mielen pirteenä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain15810468Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-7410003Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1076972Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2275458- 1755119
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784316- 852833
- 1712755
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom882694Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662591