Hei,
Voisiko kukaan auttaa minua vaikean valinnan edessä? Pääsin sekä Helsingin yliopiston luokanopettajakoulutukseen että Jyväskylän erityisopettajakoulutukseen. Haluan tavalliseksi luokanopettajaksi enkä haluaisi muuttaa Helsingistä pois. Kuitenkin erityisopettajapätevyydestä olisi hyötyä tulevaisuudessa työnsaannin kannalta. Mitä kannataisi tehdä?
Helsinki vai Jyväskylä
4
604
Vastaukset
- no onhan
se toisaalta vaikea kysymys. Mutta itse ainakin olen valmis muuttamaan mihin vain (melkein) jotta unelmat toteutuisivat. Sinulla on tietenkin erilainen tilanne, mutta itse valitsisin viideksi vuodeksi jyväskylän ja erkkaopinnot, samalla saat pätevyydet. Mutta ota selvää, jos Helsingisä voisit suorittaa erkkapedan kursseja okl:n rinnalla (vaaditaan usein hyvät perusopintojen arvosanat) :)
- ...........
Valitse se, kumpi sinua kiinnostaa enemmän. Jos haluat työskennellä ainoastaan luokanopena, valitse Helsinki. Jos kiinnostaa erityiskasvatus ja voisit kuvitella työskenteleväsi myös erityisopettajana, niin kannattaa valita sitten Jyväskylä. Erityisopettajille pitäisi ainakin löytyä hyvin töitä.
- Jyväskylä
Todennäköisesti voit myös Hgissä opiskella erkkapedan perusopinnot ja miksei pidemmällekin. Jos haluat nimeomaan luokanopettajaksi ja et oikein olisi valmis muuttamaan Jkl:ään, niin valitse Helsinki.
Matkustaminen Jkl-Hki-välillä voi olla rankkaa, jos paljon viihdyt Hgissä, ja syöhän se myös rahaa. Jos kadutkin Jkl:n valintaa, on lähes mahdotonta lähteä vaihtamaan opiskelupaikkaa kesken opintojen.
Helsinki on kuitenkin arvostettu yliopisto, laaja ja pätevä. Jkl on toki myös opettajainkoulutuksen suhteen laadukas ja meiltä valmistuu hyviä opettajia. Periaatteessa molemmat vaihtoehdot ovat ihan hyviä, mutta valitse se, joka sinua kiinnostaa enemmän ja kummassa todennäköisimmin jaksat opiskella paremmin. Sosiaaliset/perhesuhteet, asuntotilanne, välimatkat ja oma kiinnostus merkitsevät kuitenkin paljon.- :) :)
Päädyin nyt sitten jäämään Helsinkiin, koska täällä minulla on oma elämä jo rakennettuna ja toisaalta Helsingin yliopistossa opiskeleminen ja luokanopettajuus ovat se, mitä todella haluan. Tällä kertaa päätin luottaa valintoja tehdessä täysin siihen, mitä sydän sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7610277Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827036Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267013Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016255Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1026113Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh905786Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455364Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845198Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa585139Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405068