Keksintö?
Varmaan joku muukin on keksinyt saman, mutta tässä se on: Ostetaan kaupasta WC-harja. Sahataan varsi poikki mahdollisimman ylhäältä, siitä kohtaa, missä se alkaa paksunemaan. Kahvasta voi tehdä sieniveitsen vuolemalla tai rälläkällä. No, tämä harjaosa laitetaan porakoneen istukkaan ja otetaan kilo uusia perunoita, jotka laitetaan ämpäriin veden kera (noin 5-10 senttimetriä yli perunoiden) ja aloitetaan perunoiden käsittely. Parhaiten tuntuu tehoavan ns. tornadopesu eli harjaa pyöritetään keskellä ämpäriä. Kokeilin ensin kaksinkertaisella pulloharjalla, mutta se otti paloja perunoista, eli vaadittiin pidempiä sukasia, jotka löytyivät Wc-harjasta. Mukana tulevasta kupista saa siilille ruoka-astian.
Keksintö?
11
1246
Vastaukset 11
- Pian ...........
PATENTTIA ANOMAAN ......He he he
- dothefake
No ei. Täysin vapaa kokeiltavaksi. Toimii tosi hyvin!
- perunat..
Perunat voi pestä myös painepesurilla vadissa. Saa naapuritkin..
- dothefake
Naapurit jäävät ilman perunoita, kun peset ne painepesurilla keittiössä. Silti taidan suosia harjamenetelmää.
Eipä silti, jos potut laittaa vaikkapa minkkiverkosta tehtyyn minikatiskaan, niin kyllähän se varmaan on yhtä hyvä metodi, tosin ulkona.
Ja ennenkuin joku kysyy, miten tämä liittyy Kouvolaan, niin tietenkin ongelma oli, kuinka pestään kätevästi Kouvolan torilta ostettuja perunoita. - immeimen minä
kiitos hyvistä nauruista :=)
Kylläpä kaverilla leikkaa! Hyvä keksintö! Uskaltaiskohan kokeilla itse...
- dothefake
Tottakai uskallat. Ei siinä voi tapahtua mitään vahinkoa. Akkuporakone on kätevämpi ja 100 % turvallinen, mutta ei johtoporakonekaan millään mahdu veteen sinne ämpäriin tai kattilaan, kun se harja on siinä kiinni. Itse pidän ämpärin pesun ajan lavuaarissa, niin ei tarvitse edes varmuuden vuoksi kenenkään sitä pidellä. Eikä tässä vielä kaikki-takaan, että yleisöä naurattaa.
- Mitä?
Käytetäänkö sitä harjaa alkuperäiseen tarkoitukseen olleenkaan?
- dothefake
Täytyy tunnustaa, että enhän minä nyt raaskinut sahata upiuutta wc-harjaa poikki, vaan uusi pantiin vessaan ja vanha sahattiin poikki.
- %&%
dothefake kirjoitti:
Täytyy tunnustaa, että enhän minä nyt raaskinut sahata upiuutta wc-harjaa poikki, vaan uusi pantiin vessaan ja vanha sahattiin poikki.
Erittäin hyvä "kettinki" pitkästä aikaa. Pisti oikein hymyilyttään :). Nykyään kun kaikki viestit tuppaa olemaan enemmän tai vähemmän veemäisiä!
Pointsit aloittajalle!!! tänks! - Anneliie
dothefake kirjoitti:
Täytyy tunnustaa, että enhän minä nyt raaskinut sahata upiuutta wc-harjaa poikki, vaan uusi pantiin vessaan ja vanha sahattiin poikki.
se kantautuu tänne Mikkeliin asti, nimittäin tieto kuinka makoisia perunoita Kouvolassa jonkun Dothefaken keittiössä onkaan.
Mausteet kohdillaan.......
Hih, sulla se leikkaa, aamukin alkoi hyvin kun luki tuon aloituksesi....
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.291206Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke58995Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63933- 54873
- 51771
- 65748
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81706- 82672
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38668Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30615