Ammattiopisto vai Ammattikorkeakoulu?

narasiri

Vaikea valinta edessä.. Matkailu-alaa olisin lähdössä opiskelemaan. Pääsin opiskelemaan Tampereelle ammattiopistolle (hotellivirkailijan perustutkinto) ja mahdollisesti myös Poriin Satakunnan amk:hon (restonomi). Olen siis ensimmäisillä varasijoilla.
Haluaisin kovasti Tampereelle, jossa minulla on paljon ystäviä ja tykkään paikasta muutenkin. Unelmakämppäkin olisi tiedossa.
En tiedä keneltä asiantuntijalta kysyisin apua.
Kummassa paikassa on paremmat mahdollisuudet saada töitä ja päästä eteenpäin.
Tulevaisuuden suunnitelmiini kuuluu muutto toiseen kotimaahani Thaimaahan ja työskennellä siellä turismin parissa.
Onko ammattitutkinto huonompi vaihtoehto, jos on mahdollisuus käydä myös ammmattikorkeakoulua?

3

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssssssss

      Tottakai korkeakoulututkinto on parempi, kuin sitä alempi opistotutkinto. Korkeakoulu antaa laajemmat työllistymismahdollisuudet sekä yleensä paremman palkan.

      • pelkkä perustutkinto

        riitä, vaan sitä haluaa opiskella lisää.
        LAita kummankin opiskelun plussat ja miinukset ylös ja ala vertailemaan.
        Ajallisestihan ne vissiin kestää yhtä kauan...tietysti amk on vaativampaa...mutta pääsee sit esimiestehtäviinkin...laita plussat...ja miinukset!


      • molemmat-
        pelkkä perustutkinto kirjoitti:

        riitä, vaan sitä haluaa opiskella lisää.
        LAita kummankin opiskelun plussat ja miinukset ylös ja ala vertailemaan.
        Ajallisestihan ne vissiin kestää yhtä kauan...tietysti amk on vaativampaa...mutta pääsee sit esimiestehtäviinkin...laita plussat...ja miinukset!

        Voithan ottaa molemmat vastaan ja mennä nyt ensin vaikka Tampereelle. Voit sitten lähteä ammattikorkeaan, mikäli ao ei tunnu tarjoavan sinulle sitä, mitä haet.

        Aika harva muutoin taitaa päästä suoraan koulunpenkiltä johtotehtäviin, vaikka noissa koulutusohjelmaesitteissä niin kovasti noita asioita hehkutetaankin. Tyyppi ja työkokemus merkitsevät työelämässä valtavasti, joten parasta on hankkia joku osa-aikaduuni opiskelujen oheen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      476
      1723
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1497
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1338
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1299
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      905
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      856
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      47
      804
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      736
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      722
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      701
    Aihe