koirankarvat omakotitalossa

kim1977

Miten pääsen eroon koirankarvoista ja hilseestä? Olen tosi allerginen koirille ja nyt menimme ostamaan omakotitalon, missä on ollut koira noin puoli vuotta. Onko mitään siivousvinkkejä, jotta en oireilisi kovin pitkään?

6

1667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alerginen

      Minulla on sama ongelma eli haluaisin tietää lähtevätkö koiran allergeenit kokonaan pois talosta. jos lähtevät niin pitääkö koko talo remontoida lattiasta kattoon? vai riittääkö pelkkä tuuletus ja huolellinen siivoaminen sekä ilmastointilaitteen puhdistus ja suodattimien vaihto. Entä auttaako otsonointi?

      • sitä otsonointia

        Ei ole terveysviranomaisten suosittelemaa...


      • soillikki
        sitä otsonointia kirjoitti:

        Ei ole terveysviranomaisten suosittelemaa...

        tulee mieleen, että mm lattialistojen taakse kerääntyy vuosien saatossa pölyjä ja ne kanntanee irrottaa ja siivota. aikoinaan olin ostamassa asuntoa jossa oli kissa- tarkemmin selvittelin asiaa ja tulin siihen tulokseen , että en ostanut ko kämppää. kysy neuvoa allergia ja astmaliitosta.


    • minä80

      Itselläni huonoja kokemuksia vähän vastaavasta tilanteesta. Menin vuokralle asuntoon, jossa oli ollut kissa ja olen pahasti kissalle allerginen. Siivoaminen ei auttanut ollenkaan, seinien maalaaminen ja listojen irroittaminen auttoi sen verran, että pystyin asumaan siellä. Kuitenkin siellä asuessani minulle alkoi tulla astma-oireita, joita en silloin yhdistänyt asuntoon vaan mm. pahaan siitepölykevääseen. Kuitenkaan astmaoireita ei ole ollut käytännössä lainkaan sen jälkeen kun muutin pois, pahoista siitepölykeväistä huolimatta...

    • siivonnut

      Muista pestä tai ainakin harjata katot.. siis sisä sellaiset, ne kerää pöylyä hirveästi. Pese märällä ja moneen kertaan.. käytä säämiskää ja sitten sellaisisia kuivana sähköisesti kerääviä liinoja viledalla ainakin on (kertakäyttöisiä). Tuhlaa muutenkin pesusienii ja liinoihin, ei hyödytä kierrättä hilsettä vaan vaihda liinat usein alkuun.

      Ei pöly tai allergeenit tule sieltä mistä niitä ei pölytä kuten listojen alta itsestään siellä ovat ja pysyvät eivätkä aiheuta allergiaa. Seinien ja kattojen maalaus voi olla helpompi ratkaisu joskus kuin pesu moneen kertaan.

      Mitään asunnossa ennen olleita tekstiilejä tai huonekaluja( siis kangasta tai nahkaa tms sisältäviä, pelkkä puu ei tietenkään haittaa tms) ei tietenkään kannata jättää sinne.. niistä et oikein millään saa allergeeneja pois.

      Saunan ja pesuhuoneen pesuun kannattaa käyttää katosta lattiaan painepesuria.. pariin kertaan.

      Kyllä pölyt haihtuu kun jaksaa siivota, se on sitten eriasia kuin paljon kukin jaksaa..tsemppiä ja onnea uudelle kodille

    • ...

      Siivous ei täysin auta...sillä eläinten hilse säilyy siivouksista huolimatta n.2 vuotta asunnoissa näin kertoi lääkäri aikoinaan kun muutin sellaiseen asuntoon ja oireilin pahasti, vasta kahden vuoden jälkeen oireet helpotti..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      648
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe